| Eugeniusu a întrebat:

Daca mi s-a sters windows-ul 7, si nu mi se mai deschide laptopul. Cum as putea recupera tot ce am avut pe el? Am inteles ca se sterg toate la reinstalarea unui nou windows. Dau funda si vot, multumesc!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca stergi partitia c da totul se sterge de pe c

Bula
| Bula a răspuns:

Slabe sanse sa se mai poata recupera ceva din ce au fost pe partitia C:.

De pe restul partitiilor materialele se mai pot recupera, chiar daca au fost sterse, dar este nevoie de un specialist si niste programe de recuperare.
Laptopul va trebui pornit de pe un CD sau stick de memorie pe care sa fie puse programele necesare la recuperare.
Fisierele nevatamate se vor recupera (copia) pe un stick USB suficient de mare sau pe un hard disk extern.

| BIoody a răspuns:

Se sterg doar de pe partitia C, totusi poti face asa daca vrei sa nu pierzi,
1.Bagi CD-ul cu windows astepti, dupa ce ajungi la faza cu instalare, dai Custom (advanced), Iti apar partitiile, daca nu ai spatiu liber, asta e treci la pasul 2, daca ai spatiu liber cel putin 30 de GB dai Format, editezi din C sau din D unde ai spatiu liber, editezi cat ai liber, calculezi si pui spatiu liber cat e sa fie taiat din acea partitie, dupa iti va da Unalocated space, dai Driver Option -> New. creare partitie noua dai Ok cat spatiu e ala e dai Ok dupa ce tio creeaza dai continue ca sa-ti instaleze windows-ul si cuma m zis trebuie macar 30 gb sau mai mult pentru ca dupa iti traba loc sa copiezi datele, dupa ce ti sa instalat intri in driverul vechi si copiezi tot ce ai nevoie datele tale dupa bagi iar cd-ul urmezi iar pasii, dupa stergi partitia veche dai expand pui spatiul ramas intr-o noua partitie si aia e.
2.ti iei ald HDD, extern si pui windows-ul pe ala si dupa avand 2 hdduri conectate acela vechi cu cel nou extern intri bine intales dupa ce ai intalat windowsul pe cel nou intri in cel vechi big grin bine intales botand amn2, daca nu il vede pe cel vechi intri in bios la boot squence si verifici sa fie amn2.
3.Foloseste un stick cu windows live, intri in cel vechi copiezi datele de care ai nev dupa poti sa reinstalezi linistit windows-ul.
Iar data viitoare nu uita, sa ai o alta parittie separata pe care salvezi datele, nici odata nu le salva doar in C, sau cel putin fa un back-up cv, poti sa salvezi tot online pe un cloud, marog sper ca te-am ajutat.Nu uita de funda!

| alexcatalino a răspuns:

Incearca sa mergi la un service de calculatoare sa vezi daca poate recupera datele de pe harddisk

| gelu1970 a răspuns:

Scoti hdd il pui intr-un rack de lectura si il citesti in alt pc sau laptop ca hdd extern.