| Caba_Ciprian_2000 a întrebat:

Daca pe un amplificator scrie 2×2000w ar veni o boxa să fie de 1000w?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă e 2 x 2000 atunci sunt câte două mii de wati pe canal. Boxele trebuie să fie mai "tari" ca ampliful măcar cu 30%!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde. Dacă e vorba despre W RMS, atunci da - o boxă trebuie să aibă 1000 W.
Dacă e vorba despre „wați muzicali", atunci trebuie să împarți cam la 10.

| Ensiferum a răspuns:

Da, minim 1000w, poti sa pui boxa si mai puternică dar sa nu fie mai slabă de 1000w. 2×1000w înseamnă că are 2 ieșiri de 1000e fiecare.