| Iosif_Eduard_1984 a întrebat:

Daca pun un al doilea monitor la PC, si placa video nu are 2 VGA-uri, ci doar unul, il pot conecta la placa de baza?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de placa de baza (mai ales de BIOS daca permite sa functioneze impreuna doua iesiri video sau nu.
Daca intrii in BIOS, acolo poti sa-ti dai seama.
La fel, din cartea tehnica a placii de baza se pot gasi informatii la iesire dubla de video (onboard si extensie).

De asemenea, daca ai doua iesiri video de orice fel de pe placa video, atunci al doilea se poate folosi cu un adaptor pentru al doilea monitor.

Daca dai fabricantul si modelul placii de baza si al placii video, atunci pot da raspuns concret.

3 răspunsuri:
| Aprodu_George_2000 a răspuns:

Nu il poti conecta la placa de baza ci la placa video daca are HDMI si monitoru si placa atunci poti; sau poti sa il conectezi prin DVI la fel daca au ambele port.

| Eduard619 a răspuns:

Bagi la unul vga iar pentru celalalt cumperi un hdmi happy.

| Eduard619 a răspuns:

Exista si posibilitatea de un dvi.
Orice pc este dotat cel putin cu un vga, dvi si hdmi.