| carina_tudorache a întrebat:

De ce nu pot deschide atasamentele de pe email?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Inceara sa le salvezi si sa le dechizi dupa aia, vezi daca asa merge.

8 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Ele se deschid dar daca ai mail la yahoo trebuie sa astepti un pic pentru ca verifica ce contine mailul sa vada daca ai virusi. Sau mai e o posibilitate cand ceea ce ti s-a trimis are continutul vatamat si din cauza asta nu ti-l deschide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivele pot fi diverse. Eu folosesc Opera si rareori mi se deschid atasamentele de la mail. Ca sa rezolv problema intru cu Internet Explorer si se descarca normal.
Procedura pe Internet Explorer este relativ simpla: click pe atasament, Yahoo isi face verificarea de virusi si de abia dupa cateva secunde se poate descarca fisierul; click pe fisier si se selecteza optiunea "save" (optiunea "open" este identica, insa se va face salvarea intr-un fisier temporar si nu acolo unde vrea utilizatorul). Daca problema persista, este posibil sa nu existe instalat programul care "citeste" tipul respectiv de fisier.

| rares_vasiliu a răspuns:

Poate nu ai software-ul necesar pentru deschiderea tipului de fisier care e atasat in mail. De exemplu, daca nu ai photoshop-ul instalat, nu poti deschide un fisier psd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate atasamentul respectiv este un fisier pe care nu-l poti deschide. De exemplu, eu inainte aveam numai Microsoft Word si nu puteam deschide o prezentare powerpoint. Cauta pe net ce program iti trebuie pentru deschiderea fisierului (te uiti in extensie – ppt = powerpoint, de exemplu). Succes!

| angela_partea a răspuns:

Daca fisierul din atasament e virusat, e posibil ca antivirusul sa nu te lase sa il deschizi. Uneori nici macar nu e virusat si tot se intampla sa nu te lase.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu ai programele cu care sa le deschizi! Cand dai dublu click pe atasamente ce-ti apare pe monitor? Mai depinde ce fel de fisiere ai primit si in ce format. Excel, word, pdf, jpeg, sau comprimate zip, rar mai e si mp3.etc.

| RoRy a răspuns:

Hei,

Pot fi mai multe cauze. De exemplu nu ai instalat programul ce corespunde fisierului trimis ca sa il poti deschide. O alta problema poate fi si aceea ca cel care ti l-a trimis, nu l-a trimis corect (il avea deschis in momentul incarcarii pe e-mail sau alta problema).
In cazul in care nu le poti deschide nici dupa ce le-ai salvat in calculator, roaga persoana sa ti le mai trimita o data.