| anonim_4396 a întrebat:

De unde pot descarca office pentru windows 10? sa mearga si sa fie gratis

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

LibreOfficehee hee

14 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=TvwdRHtjcyI
Aici e solutia. Daca nu reusesti, scrie mi in privat. Ceau!

| LPCTSTR a răspuns:

Legal, nu-l poti obtine pe gratis.
Doar daca ai contul scolii si il descarci ca elev, dar asta e complicat.
Cumpara-l, nu cauta versiuni piratate cu virusi si prostii.

Bula
| Bula a răspuns:

Instaleaza si foloseste Apache Open Office.
Are licenta libera, gratuita.
https://www.openoffice.org/download

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca nu te pricepi, atunci nu-mi da eronat la raspunsul meu!
Tu plateste-ti prostia sub forma de licenta la Microsoft, dar toti care sunt mai destepti (incepand cu cei care folosesc Linux) folosesc Open Office, gratis... tongue

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Nenea dragul meu, eu i-am dat o varianta, daca i-ai spus sa foloseasca openoffice, nu-i problema mea, plus, ca la liceu se lucreaza cu MICROSOF OFFICE, nu cu openoffice, lucru care il va incurca.
Iar Ms Office are extrem de multe functii, ca de aia dai si bani pe el, fata de openoffice care e gratis.

| gelu1970 a răspuns:

Ti-l dau eu. ce versiune si in ce limba il vrei?

| gelu1970 a răspuns:

Vad ca ai ales libre office.
bafta.

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Gresesti profund, baiatule!
Eu lucrez cu ambele, dar prefer OpenOffice, fiindca este mult mai complex si mai logic-utilizabil.

Imi pare rau ca la scoala se invata doar MS Office, be banii MEI, al contribuabilului, cand - in afara de Windows (pe bani) mai exista si alte sisteme de operare (si programe pentru ele) GRATUITE.

Pentru a invata, trebuie sa ai de a face cu cat mai multe ipostaze, altfel vei ramane la stadiu de ucenic sau nici atat!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Treaba ta baiatule, eu ti-am dat un exemplu.
Daca lucrezi in openoffice, pe mine nu ma intereseaza, am spus clar ca la scoala cu lucreaza cu MS Office si nimic mai mult.

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Din pacate, ai dreptate. Asta am vrut sa spun si eu.
Se invata doar cate o singura versiune din cate un program, nici macar cu alte versiuni nu prea se descurca elevii. Ir principiile de functionare si de folosire nici atat nu se cunosc.

Interese, interese, interese...
(altfel nu ar avea treaba DNA-ul cu cazul MS big grin ).

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Se foloseste MS Office pentru ca vine la pachet cu Win, si plus ca se da MS Office gratis scolii, deci n-au de ce sa schimbe programul.
++ ca programa este construita pe baza MS Office nu pe altele.
Dar totusi, MS Office este mult mai complex decat openoffice.

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

... si astfel se ajunge la faza ca, nici functiile elementare de editare nu se cunosc din Office, alinierile se fac cu spatii etc.
Tin sa te anunt ca, ORICARE Linuxist se descurca foarte bine cu OpenOffice, fiindca este gandit mai logic si mai practic decat MS Office.
La pachet cu Win pentru scoli si alte institutii vine nu numai MS Office "gratis", dar si dosarele de la DNA tongue
Stii ca, cu banii cheltuiti pentru licenta Windows + prelungirea lor + ce s-a bagat in buzunare se putea dota FIECARE elev cu cate un calculator, echipat cu Linux? Si puteau fi date impreuna cu manualele gratuite!
Daca nu ma crezi, fa calculele cu PC-uri comandate din China, direct de la producatori!