| lllarisaa02 a întrebat:

Deciiii, care stie cum e treaba cu ssd-urile alea. Mi-am luat unu de 120 de gb de la kington si eu am un pc mai vechi de ala pe ddr2 si am auzit ca cica iti mareste viteza un ssd din asta daca pui, na eu l-am instalat in pc si nu ma lasa sa intru in windows, adica sa instalez windows-u, se blocheaza la „ update succes „ sau ceva de genu scrie. Trebuie setat ceva din bios sau cum fac sa porneasca?

5 răspunsuri:
| Tester a răspuns:

Mai bine te-ai duce la cineva priceput... decat sa faci o greseala...

| lllarisaa02 explică (pentru Tester):

Dar n-am pe nimeni care se pricepe si decat sa merg pana la vreun service cu tot pc-u doar pentru asta, mai bine raman tot pe HDD. daca stii, poti sa imi explici ce trebuie setat si de unde ai atunci poate rezolv eu.

| K0sti a răspuns (pentru lllarisaa02):

Tare asta, dau banii pe SSD si ca nu ma pricep sa instalez un amarat de Windows, renunt la el... misto!
http://www.epasystems.ro/ssd-alinierea-corecta-a-partitiilor/

| doctorandus a răspuns:

Http://www.easeus.com/disk-copy/index.htm (gratuit)

A functionat mai bine decat Clonezilla. Discul de clonat trebuie sa fie mai mic sau egal in capacitate cu destinatia. Daca destinatia e mai mare, partitiile de la urma pot fi mutate cu GParted iar redimensionarea partitiei sistem se face dupa ce ai demarat calculatorul in Windows (cu diskmgmt.msc).

| lllarisaa02 explică (pentru K0sti):

Ce ma? ai inteles totu pe dos. eu am zis ca nu stiu setarile care trebuie facute nu ca nu stiu sa instalez in windows.