| Anonim007363628 a întrebat:

E necesar sa instalez o aplicație antivirus?
Ieri am întrat pe Netflix gratis și mi s-a virusat telefonul și i-am dat restart.
Recomandări?

5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Recomand Avast ca și antivirus pe telefon.

| NotNamed a răspuns:

Vezi ca ai site.uri de piraterie si sunt mult mai bune.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nu ti s-a virusat telefonul.
Ai fost redirectionat catre o pagina care zicea ca in telefon a gasit N virusi, mai mult ca sigur ai primit o astfel de imbecilitate. Nu ai niciun virus, este o tactica a "geniilor" sa sperie usor si avantajos simplii utilizatori care n-au nicio treaba cu tehnologia. Probabil a mai si vibrat sau a scos sunete pagina respectiva: poti face asta din pagina web, adica fara sa ai acces la dispozitiv, tu, ca hot/scammer, prin cateva linii de cod din API-uri dedicate HTML5.
Ca paranteza, ca vreau sa ma extind mult pe subiect da nu cred ca ar trebui, toata lumea iti pate detecta modelul telefonului si multe, incredibil de multe alte date din cauza "fingerprinting"-ului practicat de browsere. Uite aici sa vezi cate date da browserul tau oricaror siteuri: https://amiunique.org/
Revenind. Nu este nevoie de antivirus, este nevoie de PRECAUTIE si informare, auto-educare.

"am intrat pe Netflix gratis"
Ai mai multe optiuni: fie platesti un abonament si nu mai risti, fie folosesti un browser care blocheaza pop up-urile precum
https://play.google.com/......ps/details asta stiu sigur ca poate bloca pop up-urile si redirecturile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce e aia Netflix gratis?

| random1620 a răspuns:

Cum ai Netflix gratis?