| ReignForest a întrebat:

Eu folosesc de obicei Vivaldi ca browser(pe laptop). Problema este că intru pe el și scriu google apoi în bara de căutare scriu ceva și când apăs enter mă trimite la search.yahoo.com și nu l-a google.L-am reinstalat dar tot așa apare.La alte browsere se caută pe google.Cum rezolv?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus... sa folosesti setarile? Sau pur si simplu sa dai click pe sageata in jos de linga lupa din caseta de search si sa selectezi ce vrei sa folosesti. SAU, cum ziceam mai sus, sa setezi motorul de cautare implicit din setari. (Settings>Search)

| NLS a răspuns:

Nu folosesc in mod constant Vivaldi, dar stiu sigur ca in Settings poti alege motorul de cautare dorit.

Mai demult gaseai asta la Search Settings - Search.

Intre timp poate au mai schimbat aranjarea.

| ReignForest explică (pentru GabiDumitrescu):

Din setări era am șters restul ce era acolo și a mers.Acum ceva luni am încercat la fel doar că nu a mers.

Bula
| Bula a răspuns:

1. La adresa url scrii "google.ro" sau "google.com", dupa preferinta.
2. Intrii in setarile browser-ului si alegi pagina curenta pentru pagina de pornire
3. Salvezi setarea si inchizi browser-ul.
Daca ai procedat bine, atunci la urmatoarea ocazie browser-ul va porni cu pagina de cautare Google aleasa si memorata.

| Vântulalb a răspuns:

Ti-au mai spus si altii.
Da. In setari, si la motoare de cautare ai unul implicit si altele legate de anumite browsere, induferent de cel implicit. Acolo ai posibilitatea sa le stergi definitiv pe cele nedorite.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ReignForest):

Vezi ca la multe dintre cautarile generale (fara target de tara pe Romania, in special), DuckDuckGo e infinit mai bun decat Google.

| Zuzu1991 a răspuns:

Te duci in setari (in stanga sus click pe V si apoi settings) sau ctrl+F12
dai click pe search si setezi gugal in loc de IMBECILITATEA de yahoo