| XSuperGamerHD a întrebat:

Freesync sau G-Sync. Care sunt diferentele? Ce inseamna input lag?

3 răspunsuri:
| readytofly a răspuns:

Freesync este tehnologie AMD, G-Sync o tehnologie NVIDIA. Freesync realizaza sincronizare software intre frecventa monitorului si placa video. G-Sync face sincronizare hardware, este usor mai buna dpdv input lag. Input lag fiind diferenta de timp intre cand misti tu cu mouse-ul/tastatura/controller si cand apare pe monitor. Un input lag cat mai mic este recomandat. Cele doua tehnologii fac ca Vertical Sync (Eliminarea imaginii tremurate) sa nu mai fie folosit ca resursele placii video sa se concentreze pe alte operatii, facand jocul mai rapid.

| XSuperGamerHD explică (pentru readytofly):

Deci mai recomandat ar fi g sync
Chiar daca e cu vreo 600 de lei mai scump decat un monitor freesync

| readytofly a răspuns (pentru XSuperGamerHD):

Diferenta de performanta intre G-Sync si Freesync nu justifica diferenta de pret, insa daca vrei performanta cu adevarat, mergi pe G-Sync