| bennn a întrebat:

FUNDA! Ce insemna OpenGL si Flash si HTML5?

Răspuns Câştigător
| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

HTML5 este un limbaj pentru structurarea și prezentarea conținutului pentru World Wide Web, o tehnologie nucleu pentru Internet propusă inițial pentru software-ul Opera.

OpenGL (Open Graphics Library) este o specificație standard care definește un API cross-platform (application programming interface) foarte utilizat pentru programarea componentelor grafice 2D si 3D ale programelor de calculator. Interfața constă in peste 250 de apeluri diferite care pot fi folosite pentru a desena scene 3D complexe din primitive simple. OpenGL a fost dezvoltat de Silicon Graphics Inc. (SGI) in 1992 și este foarte utilizat in softuri CAD, realitate virtuală, visualizare științifică, simulări de zboruri sau jocuri pe calculator. Acest ultim domeniu este in strânsă competiție cu tehnologia DirectX de la Microsoft (vezi OpenGL vs. Direct3D). OpenGL este condus de un consortiu tehnologic non-profit, Khronos Grup.

Flash, adica memoria electronica, sper ca te-am ajutat bafta!

4 răspunsuri:
| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

Fundita?

| bennn explică (pentru ExXxTxAxSxYx):

Aha... scria la o tableta ca suport OpenGL si Flash si HTML5 si nu stiam ce inseamna

| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

Cpl

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ExXxTxAxSxYx):

Flash este o platforma media care permite redarea de jocuri, filme si alte aplicatii animare. vezi Adobe flash player. In mod sigur la asta se refera specificatiile tabletei si nicidecum la memoria flash