| nexus9710 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa fac un pc bun pentru jocuri, am ales cateva piese ( il voi modifica pe parcurs ) dar vreau sa stiu pentru moment daca merita bani (2.000 ron ). Dau funda

Componente :

Carcasa Raidmax Super Helios

Sursa Inter-Tech Booster 520W

Placa de baza Asus B85-PRO GAMER

Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 650 OC, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, VGA

Procesor Intel® CoreTM i3-4150, 3.5GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150, Box

HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB, SATA 3

Memorie Kingmax 2048MB DDR3 - 2x

Răspuns Câştigător
| Samic423 a răspuns:

Hmm... 2gbram e bun + geforce gtx 650 e super, Asus e ok B85 iar cu helios o sa arate bine. eu iti mai sugerez totusi ceva ce multi uita : partitia conteaza cel mai mult deci nu-ti pune 10000 de gb in D sau C, fa 2-3 local diskuri si pui pe E toate jocurile tale, ar fi pacat de placa video daca se inteapa des calculatorul, a si inca ceva, am impresia ca la Kingmax iti da antivirus corporat, cu licenta, scaneaza orice download in rest bun pretwinking daca mai astepti 2-3 luni dai 1900 de lei maxim!

6 răspunsuri:
| Reus a răspuns:

Da e foarte bun, cu 2.000 RON ai facut o treaba foarte buna si chiar e un pc pentru gaming! Sa-l folosesti sanatos.

| sltlp a răspuns:

Arata foarte prost, si asta pentru ca vrei tu sa te dai mare ca ai o placa de baza de mare gaming... Modifici =)) ce modifici, serios acum?
Pentru binele tau, uite cu ce pot sa te depasesc de cel putin 2 ori in gaming, sa nu mai zic, ca sursa si unele is mult mai ok(bani bagati in ce trebuie, nu pe prostii):
http://bit.ly/1jEx2CC.

| nexus9710 explică (pentru sltlp):

Ce imi place e carcasa in rest ...nu prea ma atrage AMD

| sltlp a răspuns (pentru nexus9710):

Pai daca pun Intel, in banii aia, incape mai greu i3(i3-ul e cu inca 50 lei peste) si acel fx6300(procesor cu 6 nuclee) e mai performant decat un i3, e situat de altfel ca si performanta intre un i3 si un i5.
Iar la placa video e aceeasi poveste. Daca nu vrei acel r9 270, se poate schimba cu un gtx 660, dar performantele o sa fie cu cel putin 20% mai mici.
Si daca vrei i5, deja nu mai arata a gaming, pentru ca trebuie scazut dupa enorm de la placa video, si de la high-ultra cum joci cam tot ce vrei acum pe 1080p (cfg actuala) ajungi undeva la medium-high(in cazuri bune) la jocurile actuale daca joci in 1080p.

| nexus9710 explică (pentru sltlp):

Real are doar 3 nuclee si 6 fire, oricum raman la Intel e mult mai stabil decat amd

| sltlp a răspuns (pentru nexus9710):

Are 6, reale. Ca nu sunt ele eficiente e altceva. AMD-ul nu foloseste HT(cum foloseste Intel). Oricum, da, Intel e mai stabil, dar in cazul asta, amd e nitel mai performant( overall).