| MaTrIx8378 a întrebat:

HELP! Salutare din nou, Vreau si eu sa-mi spuneti ce sursa de pc imi trebuie la aceasta placa de baza http://www.emag.ro/......PWWNBBBM/, ma intereseaza cati Wati imi trebuie minim pentru a merge ok placa de baza si un procesor i3 3240, si ce model de sursa, sau una normala?

A 2-a intrebare este ce tip de DVD -writer imi trebuie pentru placa de baza de mai sus? pentru ca stiu cum aveam la fostul model 775, ca aveam de la fostul dvd W o mufa care ducea in placa de baza, dar faza este ca la aceasta placa de baza am o singura d-aia, care ma gandesc ca acolo vine de la sursa, si ceva care mai venea de la sursa in dvd W, la acest tip de model. ce dvd W imi trebuie in care sa fie compatibila si sursa?
Astept raspunsuri, ofer funda, daca n-am explicat bine ma scuzati, dar cu siguranta intelegeti la ce m-am referit!

6 răspunsuri:
| ursey a răspuns:

Sursa o alegi in functie de placa video si ce mai pui pe ea in continuare de preferat minim 550W
in legatura cu DVDRW iti trebuie pe cablu S-ata mufa subtire ca si la hard de altfel dar nu stiu de ce ai ales o placa de baza MSI in general is cam slabute si pica repede

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesoarele Intel sunt mari consumatoare. O sursa de 550 W este minim-minimorum. Pe placa ta sunt 5 sloturi SATA II. Deci poti sa bagi 4 HDD-uri si un DVD-RW. Mai ai un slot SATA III. Deci ai locuri destule unde poti sa bagi unitatea ta optica.

| sltlp a răspuns:

Vad ca mai sus se vorbeste mult si aiurea. Procesoarele Intel consuma foarte putin. Acel i3 consuma in maximum maximum 55w teoretici si pana la ~60 practic. Deci si o sursa de 50 lei nu o sa puna probleme.
Daca nu ai cumparat acel cpu deja, ia alta placa de baza si alt cpu, ca exista o genratie mai noua... gen http://bit.ly/1iZRjRj.
La unitatea optica, trebuie sa fie musai sata. La eMAG e un singur model, si ala sata, deci compatibil. http://bit.ly/1c5lWMF.
Deci pe final daca pot sa zic asa, nu e nevoie de o sursa speciala. Doar de o sursa. Dar vezi ce placa video vrei sa iei. Recomand o sursa de gen ca sa fie silentioasa si sa nu apara probleme(de la un producator serios, nu dupa numarul de W din teorie, ca pana la practica difera la multi): http://bit.ly/1gtZOjv

| MaTrIx8378 explică (pentru ursey):

Dar de placa de baza care deja am cumparat-o la mana a 2-a, Asus P8P67 PRO ce parere ai despre ea?

| ursey a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Https://www.asus.com/Motherboards/P8P67_PRO/#specifications
da e super asta numa depinde de la cine ai luat-o ca am luat eu de pe mercador si nu functiona :))

| MaTrIx8378 explică (pentru ursey):

Mi-a facut proba. si a mers. dar nu stiu daca tine mult.