| givelink a întrebat:

cum pot face o poza de 1200x1000 pixeli?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua modalitati, ce le poti face, cu ajutorul unui program de editare foto:
1. Decupezi la marimea dorita dintr-o poza mai mare, sau
2. Schimbi rezolutia unei poze la cea dorita.

| WxRo a răspuns:

Vrei sa o redimensionezi la 1200x1000? sau sa o micsorezi / maresti? sau sa ii faci crop? fii mai clar

| LinxCont a răspuns:

Se poate folosi Irfanview. http://www.irfanview.com/
Se descarca, se instaleaza, se ruleaza, se deschide poza in irfanview prin tragere sau folosind meniul file - open, apoi fie se alege din dreapta sus Image - Resize/Resample... sau direct se apasa Ctrl+R pentru a se ajunge in meniul de redimensionare Resize/Resample Image
La Set new size se alege la Units pixels, se trec valorile 1200 si 1000 la Width si la Hight.
Daca dorim sa nu se deformeze imaginea, lasam bifata optiunea Preserve aspect ratio (proportional)
Daca nu ne deranjeaza deformarea, debifam optiunea Preserve aspect ratio (proportional)
Se da OK, apoi se salveaza cu alt nume in formatul dorit apasand tasta s sau folosind meniul file.