| Vlad_Popentiu_1991 a întrebat:

Vreau sa fac un robot cu raspberry PI 2. Imi trebuie driver de motoare? Motoarele vreau sa fie: http://www.robofun.ro/mecanice/cutie_viteze_dubla_tamiya
Rog ca doar cei care stiu sa raspunda. Dau Fundaaaaa!

1 răspuns:
| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

Nu neaparat. Poti controla GPIO-ul(General Pin Input Output) direct din python. Iti recomand cartea:
Make: Getting sratred with Raspberry Pi. Eu ma uit mereu in ea si ma ajuta foarte mult. Daca vrei legatura prin wifi cu dongle, poti face SSH. In care iti explice ce face fiecare pin si cum poti sa il controlezi pin cod. eu am un rPi 3 Model B si ma descurc cu el.
Deci, NU, nu iti trebuie neaparat. Poti controla pinii direct din cord dar nu uita ca pinii sudt de 5V si poate o sa fie greu sa gasesti motoare. Recomand sa cauti pe AliExpress motare.

Sper ca am ajutat!