| dany1128 a întrebat:

Hey, mai pun o data întrebarea dar voi da mai multe detalii) am achiziționat astăzi un PC deoarece îmi doresc foarte mult. E ok pentru mine, 16 gb ram, 2 TB. Dar are 4 nuclee, un procesor puțin mai vechi(i5-4570) cu 4 nuclee, placa de baza Intel H81, 6 mb cache, placa video Intel hd graphics 4600. Recent am aflat ca sunt niște componente destul de vechi și nu își fac treaba calumea. Voi ce părere aveți? Merita sau nu 3300 de lei? Merg jocuri pe el sau ceva?)) nu ma pricep deloc, deci niște sfaturi sunt bine venite.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ți-am răspuns în partea cealaltă.
La același preț găsești aici un pc cu componente mai bune și mai noi:
https://www.samwise.ro/catalog/calculatoare-gaming-154?s=price_desc

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Nu merita. Chiar deloc. In primul rand nu ai placa video sa mearga jocuri calumea pe el.
In bugetul ala se gasesc mult mai ok fie second, refurbished sau poate chiar noi daca vrei o garantie.
https://www.samwise.ro/......320m-11889

De exemplu, aici ai un procesor cu 6 nuclee mult mai nou, placa video decenta si un ssd de 256gb. Nu e nici asta nu stiu ce PC de gaming dar macar ai garantie si poti sa te joci destul de multe jocuri fara probleme.

| nukeyly a răspuns:

La 3300-3500 poti lua in garantie!, de pe olx laptop Asus tuf a17 ryzen7 4800h 16 gb, ssd m2, o racheta fata de configuratia asta, si esti la zi.
La 2000 ron am dat in 2020 pe desktop nou i5 gen 8500 16gb si ala era peste ce ai tu cu mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De unde naiba asa de mult? E RIDICOL! IN alta ordine de idei, apropos de jocuri cel mai fezabil in momentul asta e sa iti iei subscriptie GeForce Now si sa ai un calculator acceptabil, merge si slabut, doar sa mearga netul brici.

| Dragosm19 a răspuns:

Doamne ferește. În banii ăștia iti iei un i5 generația a 11 a sau macar a 10 a cu o placa video gtx 1050ti (și mai ramai cu bani) sau ceva mai mult chiar. Mergi în altex, găsești acolo pc uri grămadă în bugetul asta

| Dismally a răspuns:

Nu merita, la ce spui tu cred ca vei gasi si la 2000 lei. La jocuri vei avea probleme pentru ca nu ai placa video iar acum placile video sunt foarte scumpe. Cu ce ai tu integrat pe procesor iti vor merge unele jocurii mai vechi, cu cerinte mici.

Răspuns utilizator avertizat
| VoidEternal a răspuns:

No way man. PC-ul nu e putin mai vechi, e foarte vechi. Procesoarele Intel din gama "I" au ajuns la a 12-a generatie si al tau e gen 4 care s-a lasat in 2014!

Un pc ca ala, la un distribuitor de pc-uri refurbished e 1099 de lei cu GARANTIE 2 ani. (Inca asta are ssd si merge mult mai bine ca al tau)

https://avansis.ro/unitate-centrala-dell-optiplex-9020-i5-4570

E ok pentru browsing si office, nicidecum pentru gaming. Iti dai seama sper, ca ai luat teapa. Eu zic sa vorbesti cu cine ti l-a vandut sa ti-l ia inapoi. Ai platit cel putin de 3x mai mult.

| NLS a răspuns:

Sistemul acela mai mult de 1200-1400 RON nu merita nici un leu.
Nu are SSD, nu are placa video dedicata (cu cea integrata nu merg jocuri, cel mult Roblox, dar nici acela ca lumea), si are doar un procesor cu 4 nuclee din 2014.

Daca nu faci tot posibilul sa il duci înapoi, sau sa iti returneze 1900-2000 RON, esti cel mai mare fraier de pe pământ.
Trebuie obligatoriu sa iti iei un SSD și placa video (care e destul de scumpa) pentru a rula jocuri.

Dat fiind ca procesorul e vechi și destul de slab, eu l-aș returna.

| SuperCoolDude a răspuns:

Ti-ai luat țeapã!

Am un calculator de 2 ori mai bun ca al tău și m-a constat doar 1800 lei.

Ca idee.
Am i5 de ultima generatie, SSD NvMe rapid și licențã windows, cu 8gb ram și o placa Intel Graphics mai nouă.

Evident că o să iau piese mai bune în timp, dar e bun ca schelet. Se deschide windowsul in 5 secunde ( pe ceas )!

Trebuia să întrebi pe cineva care știe despre componente, înainte de a cumpăra.

Ti-ai luat mare țeapă fratimiu, îmi pare rău de tine :(.

Dar ca să nu ma laud, că nu asta era intenția mea, fii atent.

Sfatul meu frățesc e să îl returnezi și să îți iei altceva.

Uite, ba chiar, îți recomand un calculator pe care mi l-aș fi luat cu banii tăi (tu ai și buget mai mare):

În principiu, pe situ' ăsta găsești sisteme bune rău, dar și piese.
Iar cu banii tăi, îți permiți.

PC Garage
https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-javelin-ii/

Încearcă să îți iei un i5 ultima generație. acolo e cel mai rentabil la preț și performanță;).

Cel.ro - alt site bun
https://www.cel.ro/calculatoare-desktop/diaxxa/1i-3

Sau mai poti lua calculatoarele astea Diaxxa. sunt făcute pentru bugetul tău și au multe variante. Au cu ssd, cu hdd, diversi rami si diverse piese.

Fix pe pagina asta DE LE CEL.RO am vrut sa iau calculator, numai ca am gasit o oferta buna pe eMAG ( era ultimul produs, redus, cu piese bune rau. noroc ).

Dar ascultă la fratele aici. cu siteurile astea pe care ți-le-am dat, nu dai greș.

Eu îți vreau binele și îmi pare rău de tine. pentru că la banii tăi, îți poți lua o rachetă de calculator. Îndrumat să fii numai. Bagă un ochi la ce ți-am trimis. Baftă!