| sherlock621074 a întrebat:

Imi mai functioneaza procesorul daca unul din nucleu se strica? Am ryzen 5

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Lal
in teorie DA
in practica, nu am mai vazut un procesor defect de ani buni
se strica orice altceva numai procesorul, NU!

deci iti faci prea multe griji degeaba tongue~~~~

Bula
| Bula a răspuns:

Procesorul este o singura piesa electronica, chiar daca este foarte complexa.
Daca ceva se defecteaza in el, atunci se poate schimba cu totul.

| NLS a răspuns:

Nu am vazut vreodata procesoare defecte.
De obicei daca nu functioneaza la inceput, pe socketul pentru care a fost conceput, e din cauza ca BIOS-ul placii de baza nu il recunoaste, caz in care e nevoie de un Update de BIOS.

In rest, procesorul se defecteaza atunci cand se arde placa de baza

sau cand placa de baza sau sursa sunt defecte si primeste voltaj neadecvat.
De aceea o sursa stabila, ce are in spate o electronica de calitate, e binevenita pentru siguranta sistemului.
(Procesorul e foarte sensibil la plaja de voltaje cu care lucreaza. De aceea exista VRM-ul (voltage regulator module).)

Din 1999 pana acum nu am vazut vreunul "stricat".
Primele piese care se defecteaza sunt de obicei HDD-urile, urmate mai nou de SSD-uri, RAM, placi video, placa de baza.