| gabitz29 a întrebat:

Imi poate explica cineva cum folosesc un PSD in photoshop cs6? Sau un link la un tutorial..Multumesc!

P.S.Funda la cel mai de ajutor raspuns!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cum adică "cum folosești un.psd în Photoshop"?

.psd este extensia cu care Photoshop-ul salvează proiectele pentru ca acestea să rămână editabile pe layere.

Tot ce trebuie să faci este să-l deschizi și să faci modificările pe care le dorești. Evident, pentru asta trebuie să știi să lucrezi în Photoshop.

Dacă nu știi să lucrezi în Photoshop, atunci întrebarea este "cum lucrez în Photoshop", nu "cum folosesc un.psd în Photoshop"

| gabitz29 explică (pentru johnnny123):

Exista pds.uri, care sunt ca efectele si se pot polosi doar in ps, asa mi s-a spus, insa nu stiu cum le pot folosi

| johnnny123 a răspuns:

Alea nu sunt.psd-uri.
Poti sa incarci diferite brush-uri (cu extensia.abr), shape-uri (cu extensia.csh), action-uri (cu extensia.atn), etc.

Acestea se incarca pur si simplu din panelul corespunzator din Photoshop. De exemplu, daca vrei sa incarci un fisier de actiuni presetate, apesi pe "Load actions" din panelul de Actions, apoi apesi butonul "Play selection" si respectiva secventa de actiuni se va aplica imaginii.