| Dragos7899 a întrebat:

Îmi trebuie neapărat programul Rufus pentru a face stickul Bootabil? La un tutorial am văzut ca băiatul respectiv, a folosit Rufus, iar altul nu a folosit rufus(a luat doar imaginea ISO de pe Microsoft, iar după a băgat stickul în pc ul nou). Am un pc nou și trebuie sa îmi bag Windows 10

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Cu Tool ul de pe site ul Microsoft,
1. poți crea o imagine (arhiva) ISO a kit-ului de instalare, pe care o salvezi pe PC ul tău.
Aceasta imagine o poți scrie pe un stick, folosind mai multe metode diferite (Rufus,
Windows 7 USB-DVD Download Tool de la Microsoft,
sau comenzi în "terminalul" CMD
Progrămelul ISO to USB
Etc
)

Sau o poți scrie pe un DVD, folosind orice program de inscripționat discuți care are funcția sa ardă imagini iso ( toate pot face asta în zilele noastre, începând cu Nero Burning ROM, Ashampoo Burning Studio, Power ISO, CDBurnerXP, etc)

2. Sau poți pune direct fișierele de instalare pe un stick, varianta pe care nu o recomand deloc, poți întâmpina erori la instalare, din cauza ca utilitarul de creare e prost făcut. (posibil sa meargă totuși, dar eu recomand varianta 100% sigura, imagine iso, scrisa pe un stick folosind Rufus. )

2 răspunsuri:
| rovion a răspuns:

Era o aplicaţie de la Microsoft se chema Windows 7 USB/DVD Download tool unde selectai inaginea ISO şi apui unde voiai sã pui erau doar douã Flash Drive(Stick) şi DVD!
Fundã?

| edit28 a răspuns:

Sunt mai multe programe, dar Rufus este cel mai bun si cel mai usor de folosit. Il poti lua de aici https://rufus.ie