| Crs_Cristiana_1999 a întrebat:

Cum fac o imagine ISO a unui fisier cu windows 7 ultimate 32bit? Am incercat sa folosesc imgburn, dar dupa ce o finalizez, nu accepta imaginea cand incerc sa il fac "bootabil" pe stick. (cu programul Rufus) Imi spune ca nu e bootabil. Va rog, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pentru ca spuneai aici

https://www.tpu.ro/......driverele/

ca iti iei un laptop nou, trebuie sa te intreb: ai verificat modelul de laptop pe site la producator si sigur suporta Windows 7 (adica are la download drivere pentru acest OS)?

Laptop-urile noi (cu procesoare Intel sau AMD de la generatia a 7-a in sus) au DOAR suport de Windows 10: https://www.pcworld.com/......ws-10.html

| Crs_Cristiana_1999 explică (pentru flixbuster):

Nu stiu unde sa caut. E Lenovo ideapad 100-15IBD. Imi poti spune tu, te rog?

| flixbuster a răspuns (pentru Crs_Cristiana_1999):

Uite aici: https://pcsupport.lenovo.com/....../downloads

Te uiti sub scrisul verde "100-15IBD Laptop (ideapad)", vezi Operating System, desfaci lista si - surprize, surprize - are suport de Windows 7 dar doar 64-bit. Mai are suport de Windows 8.1 si Windows 10 - ambele tot doar 64-bit.

Asa ca, din pacate, nu ai ce face cu Windows 7 32-bit (ceea ce spui ca ai tu ca ISO).

Odata ce ai un ISO bun:
a) https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool
b) Installation -> 1. Click to open the Windows USB/DVD Download Tool page si faci click pe "Windows USB/DVD Download Tool"
c) In noua pagina deschisa faci click pe butonul (mov?) din dreapta pe care scrie "download";
d) Instelezi fisierul descarcat;
e) Pornesti programul "Windows 7 USB DVD Download Tool"
f) de aici incolo ar trebui sa fie clar: alegi mai intai ce sa scrie (fisier ISO), apoi unde sa scrie (litera stick USB), dai sa scrie si apoi astepti pana termina. Sa ai rabdare, dureaza putin - chiar daca uneori pare ca nu progreseaza (sta mult la acelasi procent), merge si va termina;
g) pornesti calculatorul de instalat cu stick-ul boot-abil si boot-ezi de pe stick.

Dupa ce instalezi Windows, va trebui sa iei drivere-le de la Lenovo de la link-ul pe care ti l-am dat la inceput. Trebuie sa selectezi sistemul de operare corect pentru a obtine driver-ele corecte.

| Crs_Cristiana_1999 explică (pentru flixbuster):

Multumesc! M-ai ajutat mult!

| flixbuster a răspuns (pentru Crs_Cristiana_1999):

E cam ciudata mesageria pe TPU... prima data am incercat sa-ti raspund la mesajul privat si mi-a zis ca-s junior si nu pot. A doua oara ti-am trimis eu mesaj nou, pare ca l-a trimis dar nu-l gasesc in mesaje trimise. Ca sa fiu sigur, iti raspund mai jos.

*******************************
In lista Operating System (= sistem de operare) de la Lenovo de pe site trebuie sa alegi ce ai instalat la tine pe calculator pentru a obtine driver-ele corecte.
*******************************