| mateielisey a întrebat:

La ce temperatura ar trebui sa ajunga placa video in timpul unui joc?

3 răspunsuri:
| Softit a răspuns:

Depinde daca e PASIVA (are doar un radiator) sau ACTIVA (are un radiator + un ventilator pe ea). Depinde daca ai facut Overclock la acea placa video, cat de mult ai solicitat-o, etc.
Eu am o placa video Gainward noua, PASIVA, 1GB GDDR3 128 bits, si in IDLE sta in 35-36 grade, iar dupa un counter strike, cam pe la 40 grade. Depinde daca ai si ventilatoare in carcasa pentru un air flow suficient (de exemplu, eu am un ventilator in laterala care baga aer rece spre coolerul de la procesor; unul in fata care baga aer rece; unul in spate care scoate aerul cald).

| gki1980 a răspuns:

Nu exista o limita neaparat. depinde de capacitatea ei, de vechime, chestii de astea. in niciun caz nu trebuie sa depaseasca 80 de grade o placa de baza, ori la joc, ori la browsing, pentru ca s-ar putea strica pc-ul. totusi, majoritatea calculatoarelor au un sistem de siguranta care evita supraincalzirea acesteia, prin inchidere. happy

Apache
| Apache a răspuns:

Nu mai mult de 75 ...la mine ajunge la 90, deci pot sa prajesc oua pe ea big grin