| untu a întrebat:

La cumpararea si montarea unui hardisk intern in laptop, aceasta este intalat deja cu sistemul de operare sau ca trebuie cumparatsi un DVD cu sistemul de operare?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu vine instalat cu SO

| bozioru a răspuns:

Niciun HDD nu vine montat cu sistem de operare.
In schimb, daca iti iei HDD-ul de la vreo firmulita mai mica, care se ocupa de calculatoare, iti pot pune ei sistemul de operare, doar sa le spui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa "suntserios". Asta n-are minte nici cat pisica mea. Nu stiu cum a luat premiul de "userul anului"! HDD-ul vine complet gol. Ai trei solutii: cumperi in DVD cu Windows, iei de penet si cumperi doar licenta dintr-un magazin online sau instalezi Linux si nu-ti trebuie nici una nici alta. Si daca ar veni cu Windows pe el tot nu l-ai putea folosi deoarece driverele sunt cele specifice altui PC. Este posibilitatea ca daca iti cumperi si licenta de la acelasi magazin sa-ti puna kitul de instalare intr-o partitie ascunsa si sa-ti trimita licenta (Key-ul) pe un act aditional.

| Pietricel a răspuns:

Niciun HDD/SSD nu vine instalat cu sistem de operare, nu e neaparata nevoie sa il cumperi, exista site-uri de unde il poti lua free(ex - media creation tool), big grin

| raMLesS a răspuns:

Roaga-te la bunul Dumnezeu si ti se va instala singur sistemul de operare chiar daca nu bagi nici un dvd in laptop.