| DaniTDCI a întrebat:

M un laptop Acer aspire dar nu ii stiu si seria,as vrea sa ii pot controla manual viteza coolerului,de oarece este actionat automat,cum as putea dezactiva smart fan? in bios nu gasesc nimic legat de asa ceva, funda

2 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Nu ar trebui sa te joci cu setarile de la cooler, mai ales daca producatorul a ales sa le ascunda. Intr-adevar, in general pot fi gasite in BIOS (Silent/Smart/Full On), dar daca vrei sa te risti exista aplicatii precum SpeedFan. Coolerul tau (mai precis senzorul/controllerul) trebuie sa fie cunoscute de SpeedFan ca sa poti face modificari.

| mihiai45 a răspuns:

Mai bine il lasi asa cum este, dupa se incalzeste prea tare si risti sa ti se strice