| Skarr a întrebat:

Mai e bun un ssd cu 97% viața? E un ssd bun dar folosit mult. Și e destul de ieftin pe olx.

8 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

97% viata ramasa sau consumata? laughing
Daca ramasa, atunci e ca nou.

| Skarr explică (pentru raMLesS):

E ssd Samsung. Zice ca are 97% rămasă și vreo 20 tera folosit

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Cred ca ii convine lui ca ii mai ieftin si mare, altfel nu inteleg de ce ar lua unul vechi

| Frank51 a răspuns:

Eu recent am pățit să îmi pice și hardul și ssd ul simultan sad. La Hard disk îmi arată 0%, și la ssd îmi arată 65 de zile rămase. Ssdul îl am din 2016, deci are 5 ani, am scris pe el 10.5TB, pe aici ar fi dead endul cred.

| George0888 a răspuns (pentru Frank51):

Pt hdd nu prea crd ca e end....cauta pe net regenerarea hdd urilor am vazut ca e posibila

| Frank51 a răspuns (pentru George0888):

Dacă deja sunt prea multe sectoare stricate nu mai poate fi folosit. Au un fel de sistem automat de regenerare, asta practic constă în selectarea sectoarelor proaste și nefolosirea lor, ca un fel de carantină. Dacă se trece acel prag intern(habar n-am câte, vreo 100), hddul nu mai poate carantina acele sectoare și începe să dea rateuri, adică pierde informații, sau se încarcă foarte încet.

| George0888 a răspuns (pentru Frank51):

Gen pe un hdd vazusem ca are doua sageti care semnifica reutilizare si numarul 10 adica poate fii reutilizat de 10 ori nu?