| Kakarotto2016 a întrebat:

Mai este buna de vanzare in ziua de asta o Unite PC din 2014?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Unitatea nu are placa video, dar se pare că are procesorul grafica integrată.
Radeon HD 8570d este grafica integrată în procesor. Dacă procesorul nu avea grafică integrata nu puteai să vezi nimic pe monitor. Cu timpul poți să îți cumperi și o placă video.
Unitatea și monitorul nu trebuie să coste mai mult de 500 lei la un loc.
Nu știu ce bani ai tu pentru pc, dar eu îți recomand ceva de aici, care are și garanție 6 luni (sh):
https://www.samwise.ro/catalog/calculatoare-gaming-154

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai Windows 10 instalat.

| alexalx1234 a răspuns:

Dacă are specificații bune, de ce nu?

| Andredrei a răspuns:

Bineinteles. Recomand sa o vinzi pe piese. Dureaza mai mult dar iesi mai bine la bani. Daca vrei sa scapi repede faci un total al pieselor din el si il pui la pret de 50%

| anonimg a răspuns:

Unele piese din unitate pot fi mai vechi de 2014.
Mă gândesc că te referi la a achiziționa o astfel de unitate. Aici depinde de specificațiile unității. Unele trebuiesc să fie obligatorii:
- să aibă cel puțin 4gb ram DDR3
- procesor de la i3 în sus
-placa video de gaming (gaming din 2014).
4gb ram DDR3 este la fel cu 2gb ram DDR4.
Iar procesorul i3 din 2014 este echivalentul a unui procesor Intel Pentium din 2020. Tehnologia mai veche se mișcă mai greu, atât din construcție cât și din uzură.
Un astfel de pc din 2014 nu l-ai ține mai mult de 2 ani.
Recomand totuși un pc cu DDR4; și acestea pot avea vechime de 3 ani. Eu am un pc din 2017, DDR4, și procesor Intel din generația a 6-a; iar astăzi se vând de ceva vreme procesoare Intel de generația a 10-a.
Recomand un pc nou, chiar dacă este mai slab. Se va mișca mai repede, și va produce un zgomot mai mic.
Sunt unii pe pc garage care îți pot face un wishlist (configurație de unitate) în funcție de banii pe care îi ai.
Dacă ai monitor pe vga, atunci trebuie să te gândești să schimbi și monitorul cu unul care suportă hdmi și o rezoluție de cel puțin 2160p.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, daca e buna

| Kakarotto2016 explică (pentru anonimg):

16 GB RAM DDR3
AMD A8-6600K
Radeo HD 8570d
1 TB stocare

Monitor Samsung 2018

| StefanE2019 a răspuns (pentru Kakarotto2016):

Dacă nu îi pui placă video nu prea văd cine l-ar cumpăra