| IonelaFlorariu020 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop nou Lenovo ideapad 330 fara windows instalat. Am încercat sa instalez windows 10 si nu imi recunoaște stick-ul. Si pentru CD nu cred ca are. Ce as putea sa fac? Unde as putea merge in Brasov sa mi-l rezolve? Mie nu mi-au dat nici-un stick sau CD cu windows pentru el...

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut. In primul rand ar trebui sa ai un stick bootabil cu Windows pe el (il poti bota cu Rufus de exemplu). Dupa ce stick-ul devine bootabil il introduci in laptop, intri in BIOS si faci setarile necesare ca laptopul sa acceseze stick-ul prima data, dupa care urmezi pasii normali de instalare al windows-ului. Daca nu ai acces la un Pc/Laptop cere ajutorul unui prieten care se descurca la instalarea windows-ului, sau daca crezi ca nu te descurci sa instalezi un windows gasesti multe tutoriale pe net (asa am invatat si eu - de pe internet). Prima data este mai greu, pana inveti. happy

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu se da la toate, mentioneaza clar in descriere daca vine cu windows preinstalat sau licenta. Incearca sa faci stickul cu rufus si cauta tutorial pe YouTube.

| Bizon95 a răspuns:

Fa stick-ul cu rufus nu cu altceva
NU SELECTA MBR
toate laptop-urile/placile de baza mai noi vor neaparat UEFI, iar daca nu ai stick asa, e un cosmar sa il dezactivezi din BIOS, chiar destul de multe chiar nu mai au deloc solutie de, dezactivare

| Sn4k3 a răspuns:

Intri in boot menu:
https://www.youtube.com/watch?v=aTmmLP4IPhc
Pui usb hdd prima (deasupra) si gata.

| NLS a răspuns:

Stick sau disc primești când cumperi produsul, Windows-ul nu e gratuit.

Îl poți instala de pe site-ul oficial Microsoft, scrii în Google "Windows 10 iso" Sau "Windows 10 download"

In acea pagina, va trebui mai întâi sa descarci un Tool, si sa îl rulezi (intri direct în acel executabil, nu trebuie instalat) apoi cu ajutorul lui generezi o imagine de tip iso. (alege mereu imagine iso, pe care o salvezi pe HDD și o scrii ulterior pe un stick cu Rufus. Dacă alegi sa scrie direct din acea interfață pe un stick, căci exista și opțiunea asta, sunt șanse destul de mari sa primești erori la instalare sau sa nu vadă stickul).

Când ai făcut stick-ul poți începe instalarea.

Trebuie sa identifici în ecranul de pornire tasta rapida pentru Quick Boot Menu. De regula e o tasta între F9 și F12.
Introduci stick-ul, pornești laptopul și apeși succesiv pe acea tasta la intervale mici.
Daca o faci corect, îți va apărea meniul rapid de boot, de unde alegi stick-ul.
Ar trebui sa îl identifici ușor fie după litera unității, fie după numele brandului, fie va fi ceva de genul: USB HDD...

Apoi va începe instalarea, și trebuie sa fii atenta în etapa de creare a partițiile.

La început spațiul bănuiesc ca e nepartitionat dacă nu a mai fost instalat nimic pe HDD.
Trebuie sa creezi doua partitii, un C: și un D:, C îl rezervi pentru sistemul de operare, și aceasta litera trebuie sa fie selectata înainte sa apeși Install.

Mai departe ar trebui sa te descurci.

Stick-ul trebuie sa fie de 8 GB, formatat NTFS și e de preferat sa fie generația veche: USB 2.0

| CM7YRE a răspuns:

Daca nu reusesti cu nimic, da-mi mesaj si te ajut eu. Poti face tu un stick bootabil. Windows-ul e "gratuit". Licenta in schimb, te costa. Poti face si cu un dvd writer extern, sau multe alte variante. Contact gasesti in inbox sau la pagina mea.

| RAY a răspuns:

Uite cum faci
1, descarc o imagine cu windows 10 http://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10 descarc acel instrument il deschid si descarc win 10/64b4
2.il pun pe un stik prin rufus http://rufus.ie/
3,bios -bag stikul in laptop. intru in bios selectez usb
4, http://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY