| Adrian-Speed_Adrian_1990 a întrebat:

Mie nu mai imi merge hardul bine la laptop, si am gasit un hard extern sa cumpar, intrebarea mea e : pot sa instalez windowsul pe hardul extern fara sa il mai folosesc pe cel intern?. sa il folosesc ca pe cel intern ceva de genu?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Se poate, dar ia în calcul că mai ales în cazul Windows calculatorul se va misca foarte lent deoarece viteza de transfer de date este mult sub cea a magistralei SATA.
Depinde și ce probleme are hard discul intern al laptop-ului. Dacă acesta are baduri fizice, da trebuie înlocuit, dar daca are baduri logice, acesta se poate repara.Succes

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Poti dar raspunsul lui va fi mult incetinit pentru ca rata de transfer prin USB e mult mai mica si mai trabuie setat din BIOS sa boot-eze de pe USB la pornirea laptop-ului.
Nu mai bine cumperi un HDD pentru laptop? Sau un SSD? Acum depinde de buget.