| DannyR0 a întrebat:

Pentru urmatoarea configuratie, ce sursa ai recomanda?
Procesor: Ryzen 5 1600 + cooler stock
Placa de baza: MSI B350M PRO-VDH
Placa video: Inno3D GeForce GTX 1050Ti TwinX2
Ram: 8GB
Hard disk: Toshiba 1T +WD Blue 500GB
SSD: WD Green 120GB SATA-III M.2 2280
Sursa: Be Quiet PURE POWER 10 80+ silver 500W / Sursa EVGA B3 80+ Bronze 550W
Carcasa: Deepcool Tesseract SW black - 2 ventilatoare
DVD/CD-ROM: super writemaster sh-222bb
+ periferice: tastatura, mouse, casti

In urma unor cercetari am ajuns la aceste 2 surse si incerc in a alege una. Problema e ca nu prea am cunostinte legata de electronica, iar tot ce stiu e ca procesorul consuma 65w, iar placa video 75w(producatorul recomanda minim 300w), celelalte avand un consum scazut de energie. Doresc o parere a unei persoane ce cunoaste acest domeniu, care sa-mi comunice daca 500w sunt cam multi sau pot opta si pentru 450w si daca aceste surse sunt suficiente si bune pentru aceasta configuratie.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un calcul necesar este aici: https://outervision.com/power-supply-calculator Ar fi bine sa faci un calcul la expert daca stii ca lumea PC-ul tau si ce vrei de la el. Dar eu cred ca o sursa de 450 W buna va fi de ajuns.
In orice caz nu-ti recomand sa iei o sursa oarecare ci una certificata bronze (un fel de ISO la surse) de 80 si mai sus, bronze, silver sau golden.

| Superior a răspuns:

Frumoasa configuratie! Cat despre sursa merge foarte bine https://www.pcgarage.ro/surse/fortron/raider-550w/,o am doar ca varianta de 750W si ca un posesor al acestui model ma declar multumit, aparandu-mi mereu PC-ul la fluctuatii de curente.