| LeonardRoller a întrebat:

Placa video Nvidia Geforce MX150 este buna pentru a edita videoclipuri? (in general in programul Filmora, dar nu numai)

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Totdeauna la un soft sau joc video cand este necesar te uiti la cerintele minime de sistem daca le intrunesti DA se poate sa folosesti pe acel soft, joc, daca nu NU.
Deci cu aceasta placa MX150 se poate lucra cu Filmora dar conditionat, citeste pana la capat ceea ce am scris ca sa intelegi.
Cerintele minime le intruneste pe cele RECOMANDATE in schimb NU : https://filmora.wondershare.com/......ments.html
Desi pentru editare video la nivelul la care s-a ajuns asa zice sa iei in calcul si un device cu o placa video ceva mai buna, nu stiu daca vrei sa folosesti laptop (banuiesc ca da) sau PC dar exista placi mult mai capabile si sa fie de macar 4 GB VRAM, exemplele sunt multe dar cele care consider eu ca sunt bune pentru laptop sunt GTX 1050ti, GTX 1060, 1660 ti, RTX 2060, 2070, 2080...asta daca vrei sa zboare programele astea de editat, cu ce ai tu acum o sa mearga dar nu batraneste cum se zice, in schimb nu uita ca si PROCESORUL si RAMII sunt foarte importanti atat in cazul tau cat si in cazul jocurilor video!
Deci spune clar in cerinte daca vrei sa lucrezi 4k sau FullHD ai nevoie de o placa video cu cel putin 4 GB VRAM:
Filmora9 for Windows System Requirements

You may need to update your graphics drivers to run Filmora9. Please keep your computer's graphics drivers updated to get the best performance out of your hardware. Find out how »
Supported OS : Windows 7/Windows 8.1/Windows 10 ( 64 bit OS).
Processor : Intel i3 or better multicore processor, 2GHz or above.
(Intel 6th Gen or newer CPU recommended for HD and 4K Videos).
RAM : 4 GB RAM (8GB required for HD and 4K videos).
Graphics : Intel HD Graphics 5000 or later; NVIDIA GeForce GTX 700 or later; AMD Radeon R5 or later.
2 GB vRAM (4GB required for HD and 4K videos).
Disk : At least 10GB free hard-disk space for installation (SSD-Solid State Disk recommended for editing HD and 4K videos).
Internet : Internet connection is necessary for software registration and access to online services like

ps: la mine ar fi simplu de ales daca deja ai acest laptop/pc care are aceasta placa video mergi si lucrezi cu el, daca urmeaza sa achizitionezi acest laptop pentru ca suntem aproape de 2020 si tehnologia a ajuns la un nivel ridicat mai strange un banut si faci achizitia unei placi video sau laptop mai performant din seriile recomandate mai sus sau eu stiu cele de la AMD cu care nu am prea interactionat, doar cu procesoarele lor care mereu m-au multumit, dar la laptop cu siguranta performnata merge mana in mana cu un i7 de ultima generatie si o placa de 4GB VRAM din cele pe care le-am scris mai sus, la PC de gaming sunt si alte variante.

| Bizon95 a răspuns:

In teorie, DA
are CUDA, asta e suportul de accelerare hardware
https://www.geforce.com/hardware/notebook-gpus/geforce-mx150

dar absolut toate placile video de vreo 10 ani au asa ceva

TOTUSI, nu gasesc o corelare intre respectiva placa video si Filmora, iar asta fiind NUMAI pentru laptop-uri, s-ar putea sa nu fie placa video reala ci accelerator 3D (NOT SAME SHlT), asa ca e foarte probabil ca v-a trebui cel putin sa te chinui cu nVIDIA control panel sa te asiguri ca Filmora ruleaza pe nVIDIA GPU si nu pe Intel (care e de fapt placa video)

insa, sa stii ca asta e problema cu, cam orice laptop care are FALS scris "placa video dedicata" si de fapt are integrata Intel plus un accelerator 3D Nvidia, chiar daca iti iei cea mai tare chestie posibila

PS am vazut cioace care NU au putut folosi acceleratorul 3D, ORICE as fi facut, cum ar fi jocul Metin... nu ar trebui sa fie cazul aici, Metin fiind un joc vechi, antic si cu grafica de rahat, dar nici absolut imposibil nu e

| LeonardRoller explică (pentru Simpatic):

Am inteles. Ce spui de acest laptop? S ar misca decent intr-un program de editare?

https://www.emag.ro/......DTB3SNBBM/

| LeonardRoller explică (pentru Bizon95):

Mersi de raspuns. Ce spui de acest laptop? S ar misca decent intr-un program de editare?

https://www.emag.ro/......DTB3SNBBM/

| Bizon95 a răspuns (pentru LeonardRoller):

Nu cred ai inteles ideea cu placa video integrata/dedicata/accelerator 3D
laptop-ul tau se incadreaza binemercic in idee:

"Procesor grafic integrat Intel® UHD Graphics 620"

moment in care Nvidia e declarata POMPOS "placa video dedicata" cu toate ca nu e nici dedicata nici placa video, ci doar GPU care face numai pe accelerator 3D