| anonim_4396 a întrebat:

PlayStation 4 slim 1400 lei si poti sa iti iei cate jocuri vrei cu cate 50-100 lei.Mie mi se pare un mare avantaj fata de exemplu un pc de gaming care costa vreo 4500 de lei si mai trebuie sa iei si jocuri de pe steam.Voi ce parere aveti?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe PC de gaming poti mina criptomonede in fundal si sa-ti scoti banii dati pe jocuri/PC. Pe consola nu poti face asta. Scuze daca pare off-topic, dar ne-ai cerut parerea iar asta imi e parerea.

| Castiel a răspuns:

Un PC te poate tine si 10 ani. Ok sunt cazuri unde au tinut pana la 15 ani.

Consolele sunt construite sa se strice dupa 3 ani. Sunt cazuri care se strica si dupa 1 an (mai ales Xbox-urile).

PC-ul meu (am dat 90 mil cand l-am construit) inca rezista si il am de 7 ani. Fac 8 la anul happy. In conditiile in care in timpul scolii (cand aveam timp liber pentru ca scoala din Romania suge), ma jucam 8-10-12 ore pe zi. Si inca merge perfect. Atata timp cat ai grija de un PC te tine mult si bine daca a fost facut bine. Trebuie sa-l cureti de praf, etc. Se mai strica o piesa, o poti inlocui. Daca la o consola se strica ceva rudimentar, iei alta. De aia sunt si asa ieftine. O Investitie de 90 milioane pentru 10 ani eu zic ca e mult mai buna decat sa iei o consola pe care o schimbi din 3 ani in 3 ani dupa care mai dai si bani pe jocuri.

Un alt motiv ar fi ca pe consola nu sunt jocuri RTS / MMORPG, care sunt genurile mele favorite. Dar asta este ceva personal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vise, tovarase, vise. Minezi un rahat in fundal. Nu concurezi cu un pc de gaming cu un ASIC de 1000-1500 de coco care e facut fix pentru minat, nimic mai mult. Plus ca s-au dus la vale criptomonedele bine de tot. Asa, de exemplu, poti mina in browser cu Maxthon. Eu fac asta la sto, la inceput nu stiam valoarea unei unitati, acum are si valoare. De exemplu ieri am minat aproape 11 LVTC, iar valoarea e de 0. 0006 USD bucata. In concluzie, o sa fac un dolar in cam un an... Nu se compara LVTC cu celelalte monede, nici nu se obtine practic prin mining, dar cu un calculator de gaming daca minezi nu iti scoti nici curentul...

| Castiel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu mai poti mina monede. Ai avea nevoie de placi video precum 1080 ti sau 2080 ti care valoreaza 50M una singura? Un PC de genul valoreaza extrem de mult.

Si nu minezi tu nimic cu un pc de 40 milioane. Da, minezi si platesti totul ba chiar mai mult la curent. Singura modalitate prin care poti mina este prin a nu avea un PC de gaming si unul cu chipset ASIC cu obiectivul de a mina. Si chiar si atunci ai avea nevoie de mai multe calculatoare. Vorbim aici de o investitie mare cu un profit posibil mic, deoarece la momentul actual suntem in BEAR Market si toate monezile sunt mici, poti strange acum (daca ai avea 1 apartament plin de mining hardware) si sa astepti pana creste iar marketul. Ceea ce poate dura si 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Castiel):

Tu chiar n-ai habar de nimic despre cripto. Daca taceai filosof ramaneai...

| Castiel a răspuns (pentru anonim_4396):

What about some arguments then.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Castiel):

Stii macar ca sunt 2000+ criptomonede astazi?
Stii macar ca algoritmul Criptonight este ASIC-resistant(nu exista ASIC-uri)?
Esti constient de faptul ca exista Ethereum care e minabil DOAR de pe CPU si GPU?
Ai auzit vreodata de Monero, Dash, XP coin, IntenseCoin, Electroneum etc?
Stii ce e ala exchange? Stii ce e aia placa video?
100% sigur nu stii nici-una din astea.

| Castiel a răspuns (pentru anonim_4396):

Am minat Bitcoin si detin Ethereum la momentul actual.

Din acele 2000 monede multe sunt fake. Da, poti face un profit decent dar daca nu te pricepi si vrei sa strangi o sa pierzi.

Ethereum acum valoreaza 200$? Nu merita. Daca ai un GPU / CPU decent atunci poate. Dar la 40M?

Eu omului i-am dat pe scurt totul, daca as fi vrut sa fac un tutorial de crypto monede faceam altfel.

La partea cu ASIC da, m-am incurcat eu, ai dreptate, am vrut sa spun ca ai nevoie de Bitcoin Mining Hardware (Avalon works).

Este o idee proasta sa te bagi pe monedele care depind de Bitcoin caci trebuie sa le schimbi in Bitcoin la care dupa in bani. Bitcoinu tot fluctueaza in jos pentru moment.

Ripples si Ethereum sunt o idee mai buna avand in vedere ca au si tehnologie mai buna, pacat ca nu au si popularitate asa mare.

Si tot ce am spus eu ramane valid in legatura cu faptul ca este mai bine sa pastrezi monedele la momentul actual pana cand creste piata din nou.

Oricum, omul vrea PC pentru gaming, nu pentru afaceri. Si tot vreau sa te vad pe tine cum minezi ethereum cu un PC de 4000 ron.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Castiel):

Eu inca reusesc sa-mi scot banii de office 365 lunar cu monede noi care au exchange bun. Anyways o tragem prea off-topic cu astea. Lasa-mi pe privat daca vrei sa discutam de cripto sau sa ne aratam hardware-ul.

| Endoryus a răspuns:

Jocurile sunt ieftine pentru ps4 pentru ca sunt la mana a14. De aia. Nu poti compara cu steam. Daar, hai sa fim seriosi. Mai toata lumea asteapta vara sau iarna. 2 saptamani de reduceri. Daca nu iti permiti nici in perioada aia jocuri, iesi naiba afara si lasa jocurile video. Vorbesc in general nu de tine. Cat despre je, prefer pc-ul. O gramada de motive.

| Endoryus a răspuns (pentru Castiel):

Am un trabant de xbox 360 care m-a tinut 6 ani. Bine nu l-am mai aprins de aproape un an dar totusi mergea bine ultima oara. Sa inteleg ca e un caz special sau ai scos din burta aia cu 3 ani?

| Endoryus a răspuns:

Nope. Nu sunt retardat din ala. Fiecare are partile lui bune. PC/consola. Doar ca prefer pc-urile. Mult mai multe chestii poti face pe un pc decat pe o consola. Plus ca imi place sa stiu ca am "muncit" putin pentru acel ceva care il am. Alta e cand cumperi separat componentele si il asanblezi acasa, alta e cand il scoti din cutie si apesi start si voilà. Cum am zis mai sus, mai multe motive. Ce ma oftic e ca sunt unele jocuri care nu ies pentru pc. Sau ies mai greu.

| Castiel a răspuns (pentru Endoryus):

Nu, asa sunt facute, de aia si pretul. Ai avut noroc. Asa cum sunt oameni care isi cumpara un telefon si li se strica in cateva zile asa sunt oameni care isi cumpara xbox 360 si rezista 6 ani. Stiu 5 persoane carora li s-a stricat xbox-ul (360 mai exact) intre 2 si 4 ani. Te-ai jucat ca disperatul pe al tau? Daca te-ai jucat zi de zi 6-8 ore si te-a tinut 6 ani este un miracol.

| Endoryus a răspuns (pentru Castiel):

Din "pacate" a trebuit sa muncesc si nu aveam timp sa ma joc ca un handicapat 6 ore pe zi. Plus ca aveam si inca am o viata in afara casei. Ma jucam mai mult cand mi-am rupt piciorul in 2016 dar ma plictiseam repede.

| Castiel a răspuns (pentru Endoryus):

Pai de aia te tine atata. Pentru un pusti care se joaca 6-8 ore pe zi nu treci de 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

4500-9000 lei wtf., cu un laptop de 400 lei merge mai orice joc din anii 2014 sau mai vechi. Eu chiar nu va inteleg nu aveti ce face cu banii...

| Superior a răspuns:

Pe PC poti realiza multe activitati spre deosebire de PS4, si chiar in acelasi timp. Pe PS4 te poti doar juca.
De asemenea, pe PS4 sunt mai putini playeri decat pe PC, pe PC ai multe jocuri free to play multiplayer, pe PS4 trebuie sa ai abonament, pe PS4 daca ai injurat pe unu de masa ti-a banat consola, etc...

| Codrinn69 a răspuns:

PC-ul este mult mai rezistent.

| RainmakerX a răspuns:

Daca vrei sa fii cinstit atunci este ca tine dar exista si foarte multe personane care pirateaza un numar insemnat de jocuri.

In alta ordine de idei un PC de gaming poate sa fie util la mai multe lucruri, nu numai la jocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să fii absolut retardat să dai 5000 lei ca să joci jocuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că ești un console peasant.

https://pcmasterrace.org/guide