| samuraijacklaba334 a întrebat:

Pot pune o placa video ddr5 intr o placa de baza ddr4?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca incape FIZIC in soclul de pe placa de baza, atunci nu ai nici un impediment.
Memoria video functioneaza independent de memoria placii de baza, iar viteza finala de lucru va fi data de componenta care este mai "lenesa".

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, trebuie sa fie acelasi ddr.

| Frank51 a răspuns:

Memoria ram nu are legatura cu placa video. Poti pune linistit orice placa video.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Dupa cum zice LFS50kkm, placile video folosesc tehnologie GDDR (cele mai noi si mai performante fiind cele cu GDDR5), iar cand se specifica pe placa de baza 2 (sau cat poate aparea in specs)xDDR4, se refera ca poti pune 2 RAM cu conditia sa fie DDR4. Sper ca te-am ajutat

| Sn4k3 a răspuns:

Da, placa de baza ddr4 se refera la memoria ram.