| florin1979 a întrebat:

Poti pune la o unitate 2 sau mai multe procesoare de acelasi tip, eu stiu cum ai lega 2 becuri in serie, pentru a obtine o mai mare performanta a calculatorului?

Răspuns Câştigător
| claudiea79 a răspuns:

Nu se poate pune; fiecare placa de baza are anumiti parametri care include si consumul sursei si a procesorului, unitatea este prevazuta cu un consum de energiede aceea exista unele date specifice placi de baza respectiv procesoarele care se potrivesc si sint specificate consumul sursei si modificarile ce se pot face schimbind anumite piese respectiv componente optimizind viteza, procesele ce se pot efectua intr-un interval de timp de aceea sint specificate anumite imbunatatiri in datele technice a placi de baza in cartea tehnica sau pe internet

14 răspunsuri:
| alinagabypetre a răspuns:

La o unitate nu poti pune decat un procesor sau iti poti lua un procesor dual.

| alexmircescu13 a răspuns:

Arhitectura unei placi de baza de PC nu permite asa ceva, un posibil raspuns pozitiv la intrebarea ta sunt procesoarele cu 2 sau mai multe nuclee.

| Kattan a răspuns:

Raspuns scurt, nu.

| Dannyjj a răspuns:

Nu poți conecta 2 procesoare în același timp pe placa de bază al calculatorului personal, pentru că porocesorul este cel care procesează(gândește), dacă ai lega 2 procesoare atunci nu s-ar decide care să proceseze fiecare proces, nu ar ajuta la rularea mai bună a jocurilor sau a programelor, mai bine folosești un procesor cu mai multe nuclee(core) de exemplu X2(dual core), X3 triple core, x4 quad core sau dacă ai destui bani unul hexa core X6 sau octo core X8.

| Minks a răspuns:

Se poate, dar numai procesoare de server din seria Xeon. Sunt procesoare care au nevoie de o placa de baza numai pentru server (cu 2 sloturi 1366). In momentul de fata exista numai o singura placa dedicata gamerilor sau home userilor si anume EVGA Sr-2 care permite conectarea a 2 procesoare Intel Xeon, dar costa destul de mult. Performanta o poti obtine cu procesoare puternice Quad (4 CPU-uri) Hexa (6). Xeon mi se pare ca e Hexa.

| lucian a răspuns:

Nu

| Minks a răspuns:

Imi pare rau ca imprastiati informatii gresite. Nici-unul nu stie concret despre ce e vorba dar fac pe cunoscatorii. Tragic.

| Dannyjj a răspuns:

@KGS, ia spune-ne ce este gresit la ce am zis noi ceilalti? El a vorbit de calculatorul lui și nu de un server, CUNOSCĂTORULE care zice "procesoare puternice Quad (4 CPU-uri)", poate ai vrut să zici Quad (4 core) quad core înseamnă 4 nuclee, nu 4 procesoare (și da, există și plăci de bază pentru servere cu 4 socketuri pentru procesoare).
Poate că este enervant că ți-am făcut această observație, dar mi se pare ciudat faptul că tu zici
"Imi pare rau ca imprastiati informatii gresite. Nici-unul nu stie concret despre ce e vorba dar fac pe cunoscatorii. Tragic",
dar partea mai tragică este că nici măcar nu-ți dai seama că și tu cam faci parte din această categorie(cea menționată de tine).

| Minks a răspuns:

EVGA Sr-2 e o placa de baza dedicata gamerilor si home userilor. Crede-ma, cand ai spus ca "nu se hotaraste care sa proceseze informatia" mi-ai spulberat orice indoiala, chiar habar n-ai pe ce lume traiesti. Nu vreau sa te jignesc, dar mica mea scapare e mult prea infima pe langa magistrala ta descoperire. Tin sa te anunt ca sunt cativa baieti entuziasmati care folosesc Sr2 intr-o configuratie daily use.

| Dannyjj a răspuns:

Dacă ai și tu greșeli, atunci de ce ai dat primul cu "piatra"? Oricum nu mai contează, înainte să-mi zici de EVGA Sr-2, nu am știut că există plăci de bază destinate să fie folosite pe desktopurile gaming.
Știam că serverele folosesc procesoare speciale dar acestea sunt mai slăbuțe, care nu permit rularea jocurilor, iar 2 procesoare normale se comportă exact cum am spus
"dacă ai lega 2 procesoare atunci nu s-ar decide care să proceseze fiecare proces"
în sensul că nu sunt destinate să fie conectate în același timp, iar majoritatea serverelor nu pot fi folosite pe post de desktop, sunt proiectate doar pentru a deține servere, acum normal că nu prea știu multe lucruri despre server motherboards dacă nu m-a interesat acest lucru de mult timp, nu am ținut pasul cu partea asta.

| Minks a răspuns:

La mine a fost mai mult o greseala de exprimare, a ta a fost o greseala care tine de necunoastere.

| Iure a răspuns:

Exista si se numeste supercomputer http://ro.wikipedia.org/wiki/Supercomputer

| Montgomery_Spring_Stefan_1988 a răspuns:

Vad ca lumea nu a raspuns chiar concret dar nci tu nu ai fost prea explicit sa mentionezi ce tip de unitate standard sau server pe standard nu poti lega sau conecta 2 procesoare nu ai cum.
Daca ai un server si ai sau detii 2 soketuri atunci poti si va fi foarte simplu dar mare atentie.
Daca doresti sa montezi 2 procesoare trebuie sa fie acelasi model de exemplu eu am server ML150 G6 modificat pentru gaming si functioneaza imecabil am si detin pe el 2 procesoare model Xeon E5504, daca pun procesoare diferite nu va functiona si cel mai probabil il voi strica si nu o sa imi convina.
Dca doresc upgrade dupa cum am si vazut pe pagina oficiala eu pot sa montez 2 procesoare Xeon E5540 si atat dar sa fie pentru acelasi soket al meu are FCLGA 1366, sper ca tot ce am scris sa iti fie de folos. O zi buna.