| LanguageMaster a întrebat:

Prelungitoarele cu supratensiune au nevoie de împământare pentru a funcționa?

Răspuns Câştigător
| tamulici a răspuns:

Pentru functionarea in parametri normali prelungitorul trebuie conectat obligatoriu la priza cu impamantare, iar varistorul trebuie schimbat dupa ce s-a consumat, adica dupa ce a depasit valoarea maxima de energie absorbita, fie intr-o singura descarcare cauzata de o supratensiune mai mare, sau mai multe descarcari mai mici insumate. Valoarea maxima ce poate fi absorbita de varistorul MOV este specificata de obicei de producator, iar terminarea acestuia este indicata vizual de un LED special de pe carcasa prelungitorului.

2 răspunsuri:
| LanguageMaster explică (pentru tamulici):

Merci de răspuns.
Apropo, eşti electronist?

| sierra1 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu, nu e electronist. A făcut ceeace puteai face și tu, simplu, fără bătăi de cap. Vezi aici de unde știe electronistul tău: https://shopniac.ro/prelungitor-electric-prize-cu-protectie-7273/

Noapte bună. PS - pune întrebări ale căror răspunsuri nu le știi.