| Mitza_Mitza_1991 a întrebat:

Sal eu am placa de baza : to be filled by o.e.m si m-ar interesa ce procesor mi se potriveste acum am : Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1. 80GHz (2 CPUs),~1. 8GHz si as dori unu de minim 3. 0GHz ma puteti ajuta careva?

OS Name Microsoft Windows 7 Ultimate
Version 6.1.7600 Build 7600
Other OS Description Not Available
OS Manufacturer Microsoft Corporation
System Name HAPPBM-PC
System Manufacturer To Be Filled By O.E.M.
System Model To Be Filled By O.E.M.
System Type X86-based PC
Processor Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1. 80GHz, 1795 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s)
BIOS Version/Date American Megatrends Inc. P1.90, 11/18/2009
SMBIOS Version 2.4
Windows Directory C:\Windows
System Directory C:\Windows\system32
Boot Device \Device\HarddiskVolume1
Locale United States
Hardware Abstraction Layer Version = "6.1.7600.16385"
User Name HappBM-PC\HappBM
Time Zone GTB Standard Time
Installed Physical Memory (RAM) 2.00 GB
Total Physical Memory 2.00 GB
Available Physical Memory 1.06 GB
Total Virtual Memory 4.00 GB
Available Virtual Memory 2.35 GB
Page File Space 2.00 GB
Page File C:\pagefile.sys

2 răspunsuri:
| Danciu_Raul_1991 a răspuns:

Nu iti merge si eu am avut tot un Itel Dual dar de 1, 6 si am cumparat de la un baiat de 1, 8 care era bun si mi s-a ars placa de baza mai bine ia-ti alt pc sau alta placa de baza

| halogen001 a răspuns:

Din descriere nu se vede modelul placii de baza. Se poate vedea cu speccy http://www.piriform.com/speccy

Dupa modelul procesorului instalat E2160 Socket: LGA775, ar merge un E8400. Eu am avut un e5200 si am pus tot un e8400 luat de aici http://www.okazii.ro/......a173857904 si imi merge bine.

Pentru mai multa siguranta trebuie vazut mai exact modelul placii de baza daca se potriveste cu procesorul.

La instalare, toate cablurile din calculator trebuie sa fie scoase. Pasta termoconductoare care era pe cooler am dat-o jos si am pus alta (mi se parea cam uscata).

http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/

Eu am intins pasta pe radiator si l-am fixat pe procesor. (am folosit pasta simpla ieftina si daca e in strat gros tot nu e bine, asa ca am intins-o in strat subtire pe radiator, dar data viitoare am sa incerc si varianta cu pasta pusa pe centru, urmand sa se intinda singura la fixarea radiatorului)