| NLS a întrebat:

Salut!
A reusit cineva sa asocieze ca standard (use always, nu doar Just once) in Windows 11 formate precum.bmp sau in special.png
cu IrfanView sau XNView MP?

Din cate am vazut, pot fi asociate doar cu penibilitatea lor cu putine unelte (Photos).

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mda, chiar daca le compileaza mai rar, trebuie sa aiba commit-uri. Ultimul commit este mai vechi de doi ani. Deci e clar abandonat. Nimeni nu mai lucreaza la el.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Stiu ca windowsul uneori nu respecta asocierile selectate de utilizator. Eu m-am luptat cu pdfurile.

Daca ai chef sa inveti, poti seta asocierile prin regedit

| NLS explică (pentru carevaescu):

La PDF e foarte ok, nu am nimic de facut, le deschide in programul folosit de mine (PDF-XChange Editor).

La.bmp si.png, nu doar ca nu se pot asocia cu programe terte (IrfanView, XNView, etc), aceste formate nici macar nu exista acolo in lista (la Default apps).

| carevaescu a răspuns (pentru NLS):

Am înțeles problema ta. Îți voi da instrucțiune pentru Windows 7/8/10 cu speranță că și în Windows 11 este aplicabil. În mod normal când faci right click pe un fișier îți apare un meniu flotant unde ai opțiunea de a "deschide cu" sau în engleză "open with". Îți va apărea o fereastră cu câteva opțiuni, iar în partea de jos a ferestrei vei găsi "browse for more apps" sau ceva asemănător. Te va trimite să găsești programul cu care vrei să deschizi, navighează unde se găsește programul în folderul cu programe, programul și când revii din nou la acea fereastră, bifează căsuța care scrie ceva de genul "always use this app for... "

| NLS explică (pentru carevaescu):

...asta ziceam (si) in intrebare, ca nu exista in Windows 11 "Always use" decat "Just once".
Am testat cu JPEG, PNG si BMP create de mine cu Paint,
si cu PNG-uri create cu GreenShot.

Am incercat si sa pornesc IrfanView ca Administrator, sa fac asocierile din el, in speranta ca vor ramane.
Nu merge.

| carevaescu a răspuns (pentru NLS):

Da scuze nu folosesc Windows 11. Foarte bizar că au scos această opțiune.

Nu rămâne decât să te duci în setări -> apps>default apps, și să schimbi de acolo aplicațiile default pentru fiecare tip de fișier.