| SSaleu20 a întrebat:

Salut, am cumparat un kit amd(phenom x4 630) +placa de baza(100lei), dar am uitat complet de suruburile pentru placa de baza,
Carcasa vreau sa o cumpar tot sh pentru ca fac un pc de buget pentru un copil de 11 ani.
De unde pot sa fac rost de suruburi pentru a prinde placa de baza? Pot sa pun si alte suruburi de prin magazinele pentru constructiilaughing? Am cautat pe pc garage si nu am gasit.
O idee? O leg cu sarma?
Ps: nu e caterinca, cu ce o prind?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In carcasa ATx, prinderea placilor de baza se face in 3 moduri:
- cu suruburi si distantere M3 (cel mai frecvent)
- cu distantere de plastic
- cu suruburi identice prinderii hard disk-urilor.
De regula, suruburile sau distanterele de prindere se dau impreuna cu carcasa.
Daca cumpperi carcasa s.h., cere si suruburi de prindere pentru ea, atat pentru placa de baza mare, cat si pentru prinderea placilor de extensie.
Daca nu primesti, poti intreba la service-urile de calculatoare, probabil te vor ajuta.