| Gabriel1237 a întrebat:

Salut, am cumparat un laptop de la Asus acum 2 luni, medium spre high end, toate bune si frumoase, am instalat windows-ul cu drivere si cu toate cele, si am folosit un mouse Razer DeathAdder Chroma din 2015, mouse-ul fiind in perfecta stare de functionare, am folosit mouse-ul in tot acest timp, uneori cand il conectam imi afisa mesajul "windows does not recognize usb device", il reconectam si mergea. Ieri seara dintr.o data s-a deconectat fara sa ating mufa usb, si nu a mai mers reconectat. Niste detalii in plus:
-Am incercat sa vad daca mouse-ul e stricat, l-am conectat la PC, merge perfect, problema nu consta in mouse sau cablul usb, ci cred ca in windows, pentru ca alte device-uri usb merg conectate la laptop.
-Am incercat sa rezolv situatia din Device Manager, nu a mers
-Am instalat drivere de la mouse
-Am reinstalat Razer Synapse
-Mouse-ul nu este dependent de Soft ca alte device-uri razer, merge conectat si la telefon cu un adaptor
-Am incercat pana si un USB hub conectat la laptop, nu a mers
Concluzia mea e ca problema e de partea Software, windows cred ca e de vina, folosesc W10 PRO, pe forumuri am vazut problema si pe alte versiuni de windows, de ex 7.
-La momentul de fata dupa 3 ore de cautari pe forumuri nu am gasit o solutie, nici eu nici cei ce cereau ajutor, majoritatea renunta si schimba mouse-ul.
-Intrebarea mea e: ati avut aceeasi problema, cum ati rezolvat-o?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Da, am rezolvat-o
problema e ca ala e mouzu' lu' peste si consuma cam mult, iar usb-ul laptop-ului nu face fata
poti sa o mai taraganesti daca il infigi in alt port usb al laptop-ului (daca are), dar si ala o sa iti faca probleme mai devreme sau mai tarziu
cum se rezolva:
cumpara un usb hub cu alimentare proprie SI CU ALIMENTATOR PUTERNIC, de cel putin 2 amperi

1 răspuns:
| Lucian2473 a răspuns:

Pursi simplu nu e compatibil pe deplin.