| Mandeliu a întrebat:

Am doua filme si vreau sa le intercalez scenele, doar ca sunt pe format.MKV si, desi as putea sa le convertesc la.mp4, as avea nevoie de subtitrarile pe care le au, asa ca intrebarea mea este:

Stiti un program prin care sa pot taia filmele astea si sa pastreze subtitrarile pe care le are deja? Sau daca nu se poate, macar sa imi sugerati alta metoda.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Subtitrarile sunt incluse in containerul mkv, sau se afla la exterior, ca fisier srt?

Exista mai multe cai, dar cea mai usoara pentru tine e sa arzi subtitrarile pe film, fie cu un video editor
(nu am facut asta niciodata, mai ales cu un fisier mkv...dar ar trebui sa se poata.
Cu fisier MOV am vazut ca se poate in Resolve)
fie cu un program dedicat pentru asta (daca e fisier mkv si subtitrarea e SRT, atunci VidCoder ar fi solutia,

sau TEncoder (trebuie ca filmul si subtitrarea sa aiba exact acelasi nume)

Handbrake poate si el, doar daca subtitrarea e in format SSA sau VobSub)

Apoi dupa ce ai ars textul pe video, poti sa le faci ce vrei intr-un program de editare video (recomand Resolve, dar poti folosi ce doresti).
Subtitrarea nu va putea fi insa ascunsa sau stearsa, doar acoperita cu o banda colorata/neagra, in functie de playerul video folosit.

O alta varianta ce necesita mai multa munca, e sa editezi clipul rezultat si sa refaci subtitrarea folosind cele doua fisiere originale. Poti folosi Subtitle Workshop pentru asta.