| bystefu a întrebat:

Salut, am facut un template in localhost prin Xamp. Site-ul se refera la o comunitate online, un concurs, unde sunt afisate profilele utilizatorilor insemnand : o fotografie 60x70 si sub ea un buton de votare.

. profile-index
{
width:100px;
height:100px;
margin:4px;
float:left;
text-align:center;
padding:1px 0 1px 0;
border:1px solid #fff
}
. profile-index:hover
{
border:1px solid #ccc
}

Problema este ca la afisarea a 12 profile (minim) in acest div ( buton voteaza) majoritatea browser-elor imi fac lag, atunci cand fac un scroll header-footer. Imaginile se afiseaza aiurea, de parca s-ar suprapune, banuiesc ca stiti fenomenul.
Iar ele nu depasesc dimensiunea de 1.2 kb, in urma optimizarii lor.
Eu nu stiu unde ar putea fi problema... ma gandesc si la css si la html. Am accesat o gramada de comunitati online, niciun site nu am gasit sa manifeste aceasta problema.Mentionez de asemenea ca php-ul este scris de mine, simplu fara alte interogari inutile. Oricum este o problema de design.
Nu folosesc scripturi de la google sau orice altceva...doar css + html + php.
Multumesc mult, astept idei.

Răspuns Câştigător
| Asiryx a răspuns:

Folosește-te de funcțiile float și position. Ele ar trebui să-ți rezolve problema.