| Alphahkbg a întrebat:

Salut, am lipsit de la o ora la practica si ne-a prezentat niste piese pe care nu le stiu si ne-a dat o schita cu acestea...
Imi puteti spune si mie cum se numesc daca puteti?
https://imgur.com/gallery/M0y7XNr

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

Cel din centru este un condensator electrolitic iar cele 2 din stânga par să fie rezistoare ceramice.
Sunt la facultatea de electronică și aceste 2 componente sunt primele pe care le înveți, fiind ușor de învățat principiul de funcționare și reprezentând și o mare parte din electronica de bază.