| anonim_4396 a întrebat:

Salut am si eu o problema la pc. Cand il deschid mereu cand dau la Task Manager imi arata ca disk-ul se foloseste 100% cu pot rezolva? Am windows 10

Răspuns Câştigător
| aneemaryy a răspuns:

Depinde, poate fi un known issue, adica o problema cunoscuta pe anumite calculatoare, de ex calculatoarele de la Dell.
Apropo, ce calculator folosesti, cu cati RAMi, ce fel de disk- e HDD, SSD, sau hybrid?
Daca e HDD, cate rotatii pe minut are?
Da, Windows 10 e mai solicitant, dar asta depinde si de tine cate programe ai setate sa se deschida o data cu incarcarea sistemului de operare. Ca sa dezactivezi aceste aplicatii go to Task Manager->Startup-> si dai click pe aplicatiile care nu iti sunt de folos la bootare (de ex Skype)
Windows 10 e pe 32 sau pe 64 bit?
Mai ai si alte probleme, de ex PC ul se incalzeste prea tare, sau e foarte lent?
Pt a-ti optimiza performantele pe PC iata un link util:https://www.youtube.com/watch?v=Ej0L8tGCSxg

2 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Windows 10 este cunoscut pentru consumul excesiv de resurse din cauza setarilor de telemetrie(tot ceea ce faci pe pc este inregistrat si trimis celor de la Microsoft). Sunt 2 solutii: schimbi pe windows 7/8.1 sau cumperi un SSD.

| Nevroza a răspuns:

Posibil sa ai un virus ce foloseste restul procesuului de utilizare a Diskului. Iti recomand sa iti iei Malwarebytes si sa scanezi PC-ul. Alte erori nu ai cum sa ai daca inca mai ai spatiu de stocare. Bafta!