| costinvlad a întrebat:

Am uitat parola la bios. Nu am nici o vaga idee ce ar putea fi. Acer Aspire A515-41G-F2SH. Ma gândesc chiar sa bun Fisierul cu BIOS pe stick si sa dau total erase BIOS din CMD adica sa fie gol BIOS. Ar merge dupa aceea cu stick-ul? Multumesc frumos. Niste soft-uri ar fi de ajutor. Multumesc frumos. FUNDA.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

La fel ca la pc, pe placa de baza a laptopului se afla o baterie cmos.
Ea ajuta la retinerea setarilor din Bios, precum si a orei si datei din sistem.
Prin indepartarea ei se poate reseta Bios-ul si readuce la setarile din fabrica.
E mai putin complicat decat sa scoti Bios-ul din sistem si sa-ti creezi probleme mai mari cu el.
Apeleaza la un service, daca e o treaba complicata sa umbli in laptop.