| ZaharescuCostin a întrebat:

De ce merge prost PCul? Am un Acer Aspire A515-41G-F2SH. Este laptop nu calculator.

21 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La ce il folosesti? Ce temperatura ambianta ai? Cum il tii? (in brate/pe pat/birou cu fata de masa pufoasa/birou direct/stand/cooler)

| anonimg a răspuns:

Sunt doua lucruri pe care trebuie sa le faci:
1. Sa defragmentezi toate partitiile de pe hdd/ssd (Chappy, (Dhappy, etc.
2. Sa desfaci laptopul si sa il cureti de praf; se strange foarte mult praf in interior pe acolo pe unde scoate aerul din el.

| Wr3nch a răspuns:

Vezi sa nu fi umplud ssd-ul. Din ce stiu eu daca umplii mai mult de 70% din cat are ssd-ul capacitate incepe sa sughita.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Mai sughita el din cand in cand, dar nici chiar cit sa zici ca ti se inneaca calculatorul. Se poate intampla sa ti se agate pur si simplu o aplicatie. Eu avand prin preajma o gramada de scule audio si nu numai, se intampla sa am pe calculator drivere si softuri pentru Creative (doua placi diferite, doua aplicatii diferite), Sennheiser, Fiio, Asus Xonar, mousi Logitech si Sharkoon, altele. Acum vreo doua zile imi dau seama ca se misca calculatorul aiurea. Adica aiurea rau de tot, adormeam pana se incarca o pagina web. Ma uit cu Task Manager DeLuxe x64, vad un proces care tine de sunet care imi minca aproape tot procesorul. Dau restart, nimic. Scanez de virusi, nimic. Urc executabilul respectiv pe VirusTotal, curat. Incep sa inchid toate aplicatiile pe care nu le foloseam in momentul ala, cand inchid aia de la Sennheiser (casti wireless GSP 370, dar nu le folosesc decat din cand in cand), se rezolva problema. Ce mama ma-si a avut, nu stiu, dar nu a fost nici SSD-ul - care e plin in proportie de vreo 80%, nici alta chestie evidenta.

| Sofer a răspuns:

Pe modelul asta de laptop îți recomand Windows 7 și sa folosești și micul progrămel de curățare ccleaner.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofer):

Nu merge instalat Windows 7 pe laptopuri mai noi, sau daca merge, stai o zi intreaga sa cauti drivere...

| PainTech a răspuns:

Salut! Sunt multe lucruri care pot afecta performanta. Printre acestea :
- Laptop pus in modul de economisire a bateriei
- Aplicatie care consuma extrem de mult in fundal (Verifica Task Manager si trimite-ne un screenshot cu ce vezi). Aici pot intra si virusi, actualizari de Winbdows in curs sau bloatware. Inchide ce nu ai nevoie si o sa mearga mai bine.
- Spatiu extrem de putin pe SSD.
- Praf sau caldura excesiva.
- Drivere necorespunzatoare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

In sfarsit, cineva care nu bate cimpii si are habar despre ce vorbeste! Chapeau, mon ami!

| flixbuster a răspuns:

Laptop sau desktop, tot calculator (personal) adica PC este.

Surprinzator, chiar si smartphone-ul este tot un PC - computer e ca are procesor, ram, stocare, placa video, display, input (chiar daca touch), OS, aplicatii iar personal e chiar mai mult decat un desktop sau laptop ca-l tii lipit de corpwinking

Cat despre mers prost, asta e o afirmatie generica - fara precizari si clarificari suplimentare raspunsul e cam la fel ca intrebarea: de aia!

Mai bine zici ce vrei sa faci cu el si ce probleme intampini. Exemplu: vreau sa rulez programul X si nu porneste sau in browser-ul Y pe redare la rezolutia Z are frame-drop sau in jocul W am doar T frame-uri. Dupa aia mai vorbim.

Pana atunci, vezi asta:

https://forum.softpedia.com/topic/1116395-parere-acer-aspire-a515-41g-f2sh

| flixbuster a răspuns:

A, si sper ca ai instalat (corect) pe el Windows 10 64 bit ca asta e singurul Windows suportat oficial:

https://www.acer.com/ac/ro/RO/content/support-product/7298

Nu iau in considerare situatia in care ai folosi Linux, nu cred ca este cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pc nu merge prost la lucrul psntru care e facut
Daca e un calculator de gaming, asteaptate sa mearga bine jocurile pe el
Daca e un calculator de office, asteaptate sa poti lucra pe el
Daca e un calculator home, asteaptate sa nu faci mai mult decat un film, serial, si niste search uri pe google

Daca folosesti calculatorul pentru ce nu e facut probabil e din cauza
Memoriilor ram(min 4gb)
Memoriei rom(500gb sau mai bine)
Procesorului(min generatia a 5 a)
Placa video integrata sau dedicata
Calitati ecranului tau

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

O zis ca e laptop s-a corectat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bati cimpii ca la Rovine. Ai habar ce e aia memorie ROM?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba ROM e READ only memory...
Tu te auzi?

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

NU, NU s-a corectat
"Este laptop nu calculator"
e pe DRACU'
laptopul ESTE CALCULATOR, FFS!
doar ca e versiunea mobila

raspunsul corect: laptop-ul are un sistem de racire miniaturizat, dar, ca si un desktop, se umple de praf in timp, DAR E MULT MAI GREU DE CURATAT

deci! NU ai destula racire, asa ca procul se duce JOS ca performanta, ca sa nu ia foc, iar singura solutie e sa te duci la service sa il curete

la, laptop-ul meu s-a p00t00t DE TOT ventilatorul si a intrat in 800MHz (din 3mii) si mergea totul de parca viata era in reluare

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Atunci ai virusi, vreun bitcoin miner... e la "moda" in ziua de azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la windows 10.
Sau daca ai hardiskul incarcat. Sau multe aplicatii deschise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce laptop zici tu acolo, fie se supraincalzeste, fie l-ai umplut sever cu virusi.

| floreadan a răspuns:

E posibil sa ai virusi, ai verificat asta?

| Gabigabyi a răspuns:

Poate e vechi sau memorie plina.