| GandesteRapid a întrebat:

Salut.
As vrea sa stiu si eu care-s cele mai importante componente pentru un pc.
Nu vreau o comparatie, doar ca sunt batut in cap si nu stiu ce fac fiecare.
Nu trebuie fiecare piulita, doar componentele de baza.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

0. Monitor - ca sa ai pe ce sa vezi.

1. Placa de baza, procesor (+ cooler), placa video (mai nou foarte multe procesoare au si o placa video integrata), RAM, sursa - cu astea poti deja porni un calculator la surubelnita. Daca le vrei puse frumos si cu pornire din buton iti trebuie si o carcasa.

2. Tastatura, mouse - daca dupa ce pornesti vrei sa interactionezi cu BIOS/UEFI (mouse e doar pentru UEFI grafic) si sa boot-ezi sau instalezi un OS (vezi 3. si 4.), nu doar sa te uiti la monitor.

3. unitate optica (DVD) sau stick USB - daca vrei sa si pornesti un OS Live (de obicei Linux).

4. HDD/SSHD - daca vrei sa instalezi un OS persistent (Windows doar asa stie sa mearga, Linux merge si instalat si Live - dar in Live nu ai persistenta).

5. Placa video dedicata (pentru gaming, e mai puternica decat cea integrata), boxe, gamepad, imprimanta si alte periferice in functie de nevoi.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"doar ca sunt batut in cap"

ok, uite aici:
https://www.google.com/......https?/url