| DaTRoll a întrebat:

Ce laptop imi recomandați pentru facultate? Sunt la facultatea de construcții. Eu ma gandeam la un DELL ca si firmă. Nu vreau cel mai scump, de inceput.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Profesionistii prefera Dell, HP sau ASUS. Daca tu vrei Dell e OK e un brand puternic. Eu sunt fan HP.
Pentru ce vrei tu la facultate trebuie sa ai minimum: procesor Intel core I3 ( nu cumva sa fie Intel Celeron ca e praf ), 6-8 GB RAM ( merge si 4GB dar sa fie mai ieftin ), iar placa video dedicata 1 -2 GB. Bateria sa fie detasabila si cu minimum 4 celule ( recent am fost in Flanco si am vazut 2 modele Dell cu baterie detasabila ).
Ca pret vezi sa nu depaseasca 1.900-2.000 lei daca e free dos. Daca are Windows instalat mergi până la 2.300 lei.
( Daca ai rabdare in a doua parte a lunii Noiembrie vine Black Friday si poti cumpara ceva mult mai bun la un pret rezonabil ).
Sa ai multa BAFTĂ.

3 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Daca spuneai si ce buget ai tu la dispozitie m-ar fi ajutat si mai mult. Totusi pentru ce ai spus tu ca ai nevoie eu as alege asta:

1. nJoy Aerial
2. Qilive Q8
3.ASUS X540NA-GO067
4.ASUS X541UV-GO1483
Si multe altele. Pentru ce ai tu nevoie eu zic sa nu dai mai mult de 1600-1500 de lei pe un laptop nou. Bafta!

| flixbuster a răspuns:

Mai bine spui ce programe vrei sa folosesti, lasa firma producatoare. Daca vrei sa rulezi programe de tip CAD ai nevoie de putere de calcul.

| TheRealFantasy a răspuns:

"Nu vreau cel mai scump" - ce inseamna scump? ce buget ai?
Nu toate produsele DELL sunt ieftine, si am observat o problema principala cu majoritatea.

Ce vrei de la laptop in mare parte ar fi alta intrebare, dar singura limita reala este bugetul, in mare parte.

Eu am un Acer Aspire 5 (A515-41G-F2SH) si l-am luat cu 2500 de lei, e un pret nici foarte scump dar nici foarte ieftin pentru un laptop si are specificatii cel putin decente, merge atat pentru office cat si pentru light-gaming, desi nu iti recomand sa mergi asa mult pe partea de gaming cu laptop-urile in general fiindca au componente de tip low-profile si oricat de "profi" ar fi tot nu se compara cu un PC sau cu o consola.