| Stefan03 a întrebat:

De ce cabluri am nevoie pentru a conecta un PC la un monitor? HDMI, VGA, DVI? Toate 3?

6 răspunsuri:
| Pandicornita a răspuns:

CaUtA pE nEt

| Pepi100 a răspuns:

Monitorul tau este probabil sa fie compatibil cu mai multe dintre ele. La fel si PC-ul (Placa video a acestuia). Poti sa il folosesti pe oricare este comun. Este cel mai bine ca daca amandoua suporta HDMI sa il folosesti pe acela. Daca nu, oricare este bun.

| Ineys a răspuns:

Depinde ce intrare are PC-ul/monitorul tau.

| NLS a răspuns:

HDMI este cel mai indicat dintre cele 3, daca atat monitorul cat si placa video au acest tip de conector.

Cel mai bun este DP (DisplayPort) insa nu il gasesti decat pe produsele mai scumpe momentan.

Poti uita de VGA, este foarte vechi si ofera rezolutie limitata.
Teoretic merge pana la 2048×1536px (QXGA) @85 Hz
dar nu se recomanda la rezolutii mai mari de 1920x1080.
(Eu nici la 1920x1080 nu l-am folosit, am trecut pe DVI cand am avut primul monitor cu rezolutia asta)

DVI a fost o solutie de compromis, mai performanta decat VGA, insa eu il recomand doar atunci cand nu ai nici conectori DP, nici HDMI.

| CM7YRE a răspuns:

Vezi ce input are monitorul, ce output are pc-ul tau, si-l conectezi prin ce doresti, in functie de rezolutie/ce cablu ai. Ca sa fi cat mai "ok", cum spune NLS, Hdmi sau DP ar fi "recomandat".

| Stefan03 explică:

Www.pcgarage.ro/placi-video/inno3d/geforce-gtx-1060-x2-6gb-ddr5-192-bit/ (Placa Video)
altex.ro/monitor-gaming-led-tn-asus-vg245he-24-full-hd-75hz-flicker-free-negru/cpd/MONVG245HE/ (Monitorul)