| COSTEL43 a întrebat:

Dragi Prieteni TPU.
Spuneti-mi vă rog frumos un program pentru schimbarea subtitrării în culoarea verde. Mulțumesc Frumos.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca vrei ca toar titlul si formula de final sa fie de alta culoare, nu merge prin soft subbing. (nici fisier separat, dar nici inglobat in containerul mp4 sau mkv, etc)

E nevoie sa strici definitiv clipul video, adica sa faci ceea ce poarta numele de "hardsub".
Trebuie sa editezi clipul intr-un editor video, sa adaugi acolo textul "manual" (adica copiezi pe rand cate o linie din fisierul.srt), tinand cont de frame-uri (ca sa fie mai usor te folosesti de timpii ce apar in fisierul SRT, si in editorul video sari direct la timpii respectivi, introducand cate o linie de text ).
La final schimbi culoarea carui bloc de text doresti, caci o sa ai atatea blocuri separate de text, cate linii sunt in fisierul srt.

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

O intrebare :
Subtitrarea e ca fisiert text separat ( subtitrare.txt / subtitrare.srt ) sau este incorporata direct in film?

Pentru varianta 1 ( folosind VLC media player ) :
Tools > Preferinces > Subtitles > Text default color.
Ai un tutorial aici : https://www.youtube.com/watch?v=5OMXkiY0xVc&ab_channel=TECH-BOY

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

Stai calm, ce spui tu e valabil si cand e "incorporata" (e tot soft subb la urma urmei, chiar daca nu ai un fisier.srt separat),

important e sa nu fie "unita" prin randare (hard subbing), caz in care nu se poate scoate, mari, micsora, repozitia sau modifica in nici un fel.

Cam 90% dintre filmele pe care le am au subtitare incorporata (mai multe limbi, nu doar una, deci cum ar veni, mai multe subtitrari) si pot schimba orice doresc la subtitrare, inclusiv culoare, font, marime, pozitie, umbre, transparenta, etc

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Corect.

| COSTEL43 explică (pentru PainTech):

Da subtitrarea este : txt
Și vreau să o încorporez într-un videoclip.
Dar vreau ca titlu să fie culoarea verde,
Şi sfârșitul tot verde

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Poti folosi Blender pentru editare.

| COSTEL43 explică (pentru NLS):

Mulţumesc Frumos, dar cu care utilitar sa folosesc?

| NLS a răspuns (pentru COSTEL43):

Deschizi Blender,
si initial apare modul de lucru Default. (undeva in partea stanga sus...)
Dai click pe butonul din stanga, si apar toate modurile de lucru.
Alegi video editing.
Incarci clipul video, fie deschizand un Windows Explorer, si tragand clipul video in Sequencer (acele linii din partea de jos), fie folosind ADD - Movie. (Comanda ADD se gaseste in meniul ce apare dedesubt de Sequencer)

In partea de jos, exista niste butoane de play, next. iar in stanga lor, o caseta in care apare cifra 1.
De acolo poti sari la ce frame doresti, daca nu vrei sa tragi de bara verde cu mouse-ul.

Mergi la Add - Effect Strip - Text
In partea dreapta ai un meniu...
Undeva la mijloc o sa gasesti Effect Strip, si o caseta numita Text
Acolo introduci linia de text dorita, iar dedesubt alegi marimea si culoarea, precum si pozitionarea.
Repeti operatia asta pentru toate randurile de text, schimband doar frame-ul unde le introduci.
La final randezi clipul modificat.