| Yhg a întrebat:

https://emag.page.link/X1iW Aceste router are functia de range extender? Adica sa preaia netul de la modem ca sa duc dupa prin cablu la PC

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

"router" inseamna ca ia net-ul de la modem si il duce prin cablu la PC, in acelasi timp in care poti sa conectezi mai multe pc-uri prin cablu, si daca e si wireless (toate sunt in ziua de azi) poti sa conectezi si mai multe laptop-uri, telefoane, etc. prin wifi

link-ul tau e foarte clar treaba asta, daca te uiti la poza vazuta din spate, pe gaurile colorate in galben poti sa pui prin cablu pana la 4 pc-uri, iar pe gaura albastra scrie foarte clar "internet" adica bagi internetul acolo

acum, "range extender" e cu totul si cu totul altceva, si anume e atunci cand nu ai semnal wifi intr-o parte a casei, asa ca, cumperi un device, care extinde semnalul

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am gasit nicaieri routere cu functie de extender. Ori sunt simple, ori cu acces point. Al tau are si acces point.

Bula
| Bula a răspuns:

(aproape) fiecare router functioneaza asa.
La intrare (Wan) se conecteaza cablul de iesire a modemului, iar calculatoarele se conecteaza la iesirile Lan.