| TeRogLasama a întrebat:

Salut imi puteti spune cum se foloseste un ciocan de lipit fara sa ard placuta? Un video ceva imgur.com/a/V5ITz

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Circuitul imprimat se exfoliaza daca este prea incalzit si adezivul de sub circuit se arde.
Pentru a oreveni arderea adezivului si exfolierea trebuie:
- Sa nu folosim ciocan de lipit prea cald. Daca este posibil, sa folosim ciocan de lipit cu temperatura reglabila, eventual cu contact pentru standby (pre-incalzire).
- Inainte sa lipim o piesa, intai sa decapam si sa grunduim (pre-acoperim) cu cositor locul viitoarei lipiri, astfel sa se acopere perfect si uniform circuitul, dar si picioarle pieselor sau sarmele, unde urmeaza sa fie lipite. In lipsa, va dura foarte mult la momentul lipirii sa formam acoperire perfecta, circuitul si piesa se incalzeste si se poate deteriora!
- Sa nu tinem indelungat ciocanul de lipit in acelasi loc, mai ales daca traseul este subtire. Miscarea du-te - vino (inainte-inapoi) pe traseu este recomandata

O lipitura bine facuta trebuie sa fie lucioasa, sa acopera perfect si tot imprejur piesa lipita.
O lipitura mata, cu gauri intre piese ("lipitura rece") duce inevitabil la viitoare defecte de contact ascunse!