| alex2009 a întrebat:

Salut in cateva zile o sa fac rost de un hard ide si vreau sa il montez o sa fie al-2-lea hard si as vrea sa imi explicati cum se monteaza daca stie cineva trebuie sa comut hardul asta 2 dupa cate stiu o sa am nevoie de ceva fire sau le am in pc? Multumesc

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cablul IDE are mai multi conectori pe lungimea lui (2 la extremitati, pentru conectarea la placa de baza si pentru instalarea unui hard; si unul in plus, intre cele doua). Pe conectorul din mijloc (daca exista) se poate pune un alt hard, daca nu e conectat pe cablu un alt dispozitiv: cd-rom, dvd-rom etc.

| Denis2017 a răspuns:

Pur si simplu cum l-ai pus pe hard-ul 1

| K0sti a răspuns:

Pui jumperul pe slave, asta daca vrei sa ti-l vada! Iar la cel pe care il ai acum sa fie pus pe master!