| adelinutu1 a întrebat:

Salut, intrebarea pe scurt: e posibil ca procesorul unui laptop vechi sa se deterioreze la reinstalarea windows-ului?
Mi-a dat un tovaras un laptop vechi, procesor Intel 575 (e Celereon din cate am citit pe net, generatia I cred), 1 Gb ram, sa-i reinstalez windows-ul. Cand l-am pornit prima oara parea sa se miste okey, nu am stat prea mult pe el, dar dupa reinstalare procesorul a inceput sa isi ia freeze cam la 10-15 secunde fara motiv (am putut vedea ca e freeze datorita beculetului de usage a CPU si din task manager unde cpu e 100%). Si nu stiu ce sa zic, sa fi fost asa dinainte sa reinstalez win-ul sau reinstalarea win-ului sa fi daunat cumva laptopul fiind vechi?

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e posibil, altceva s-a intamplat.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

E imposibil

| Wr3nch a răspuns:

Ce ia daunat e vechimea de 12 ani in primul rand.

| mihai69 a răspuns:

Chiar ai reinstalat, sau ai pus un alt s.o. de la tine?

| George0888 a răspuns:

Este imposibil... daca ai pus cumva windows 7-8 sau 10 e cam normal sa ii dea omor la celeron. Ce recomand eu e sa verifici daca laptopul are procesoru lipit sau pe socket si sa ii spui la tovaras sa l schimbe.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca pe ecran ti se afiseaza ORICE, atunci procesorul functioneaza, nu este defect! happy
Greseala ta a fost ca, ai instalat windows 7, 8 sau 10, pentru care memoria este prea mica.
Pe acel laptop chiar si un Windows XP functioneaza incetisor cu 1Gb memorie RAM.

Concluzie:
Instaleaza inca 1Gb memorie RAM (2 bucati de memorii 1Gb IDENTICE) si instaleaza Win XP sau un Linux Mint.
In asemenea configuratie si viteza va fi acceptabila.

| Gorbaa a răspuns:

Salut. Dezactivează superfetch sau SysMain din SERVICES.MSC și vezi dacă revine la normal. Ar trebuii.